8Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr

Strie a těhotenství

8. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Strie a těhotenství
Nemoci

Strie vznikají u žen v období těhotenství jednak růstem plodu a nabírám tuku, dále také výraznou hormonální nerovnováhou. Oba tyto faktory způsobují vznik strií, především v oblasti břicha boků a prsů. Těmto rizikovým partiím je proto potřeba věnovat speciální preventivní opatření, a to hlavně v podobě promazávání, jelikož samotná léčba strií je o mnoho komplikovanější.

Strie a těhotenství

Strie (pajizévky) jsou drobné kožní jizvy, které vznikají popraskáním elastických vláken v hlubších vrstvách kůže při rychlém nárůstu objemu tukové tkáně nebo svalů, k čemuž dochází například právě v průběhu těhotenství. Nejvíce ohroženými skupinami, u kterých je vznik strií nejpravděpodobnější, jsou starší lidé a již výše zmíněné těhotné ženy. Dále jsou to aktivní sportovci, kteří užívají anabolické steroidy a zvýšené riziko mají též ženy užívající hormonální antikoncepci.

Příčiny vzniku strií v těhotenství

Strie obecně vznikají oslabením podkoží. Během těhotenství se na vzniku strií kombinují hned dva významné rizikové faktory, které způsobují oslabení kůže a podkoží a vedou tak ke vzniku strií. Jednak dochází vlivem růstu plodu a zvětšením tukových zásob k poměrně rychlému napínání kůže, která se nezvládá tolik rozpínat a za další vzniká významná hormonální nerovnováha. Obě tyto skutečnosti pak v těhotenství zvyšují pravděpodobnost výskytu nejrůznějších zdravotních obtíží a to nejen na kůži, ale vlastně v jakémkoliv systému našeho těla. Strie v těhotenství vznikají nejčastěji na břiše, bocích, stehnech a na prsou, méně často pak i na jiných částech těla. Nejrizikovější je v tomto ohledu třetí trimestr, i když nejsou výjimkou ani strie vznikající v prvních šesti měsících vzhledem k hormonálním změnám, které provázejí těhotenství od jeho počátku. Kůže se s nárůstem objemu břicha nedokáže dostatečně roztáhnout a dochází k popraskání elastických vláken, což se projeví drobnými trhlinkami na povrchu kůže.

Příznaky strií v těhotenství

Zpočátku se tyto drobné defekty popraskané kůže mohou projevovat svěděním, později začínají být viditelné jako drobné načervenalé jizvičky, které mohou splývat a vytvářet souvislé několikacentimetrové linie. S postupem času se jejich barva mění, nejdřív na růžovou, pak nafialovělou, až zblednou a nakonec strie přetrvávají pouze jako drobné bělavé jizvičky s porcelánovým leskem. Kromě růstu plodu se na napínání kůže a vzniku strií v těhotenství podílí také zvýšený příjem potravy a následné nabírání na váze a také zvětšování prsů jako příprava na kojení.

Strie v těhotenství a jejich léčba

Když už strie vzniknou, chtějí se jich ženy co nejdříve zbavit, neboť jim činí estetické potíže. Jinak strie nejsou zdravotně nebezpečné. V případě vzniku strií je potřeba jejich odstranění řešit co nejdříve. Jednak je pak léčba efektivnější a také levnější. V léčbě časně vzniklých strií se uplatňuje bio-stimulační laser, který podporuje hojení a regeneraci kůže. Další možností je laser, který se používá na různě staré a barevně změněné strie. Další možností v léčbě strií je dermabraze neboli mikrodermabraze, kdy dochází k jemnému zbroušení povrchu kůže pomocí oxidu hlinitého. Touto metodou se kůže vyhladí a strie vymizí. Všechny tyto metody jsou však značně nákladné a stoprocentní účinnost bohužel není zaručena, proto je mnohem výhodnější věnovat pozornost prevenci jejich vzniku.

Prevence vzniku strií v těhotenství

Jako prevence vzniku strií v těhotenství nebo alespoň jako jedna z metod jejich léčby se doporučuje pravidelné promazávání pokožky problémových partií pomocí speciálních krémů. Tím se zajistí nejen zvlhčení kůže, ale je podpořena i její pružnost. Důležité je promazávat pokožku důkladně a několikrát denně, hlavně spodní část břicha a v období růstu prsních žláz také obě prsa. V této činnosti je nutné pokračovat i po porodu v období kojení, kdy riziko vzniku strií stále přetrvává. Částečně lze v těhotenství předcházet striím v oblasti prsou i vhodnou volbou podprsenky, která by měla být kvalitní oporou v těhotenství ztěžklých prsů. Je vhodné sledovat velikost svých prsou v období před kojením, během něj i po jeho ukončení a podle potřeby tak používat větší či menší velikosti podprsenky. Mnoho těhotných žen nevěnuje prevenci vzniku strií v těhotenství dostatečně velkou pozornost a začnou to řešit až ve chvíli, kdy se u nich tento kožní defekt objeví a začne je z estetického hlediska obtěžovat. Jenže v tuto chvíli je již většinou pozdě. Léčba strií má oproti prevenci jen omezené možnosti, strie často zůstanou viditelné i po absolvování různého druhu léčby. Právě proto by mělo být významnou součástí denního režimu každé těhotné ženy pravidelné promazávání břicha a prsů a dalších problémových partií pomocí speciálních krémů. Tak se zajistí co nejlepší kvalita kůže, která je v období těhotenství vystavena mnohem vyšší zátěži, než jak je tomu za běžných okolností a je i více náchylná ke vzniku strií.

Související články

Vložit příspěvek