26Duben
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Vozhřivka

26. Duben 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Vozhřivka
Nemoci

Vozhřivka je onemocnění, které je způsobeno bakterií Bulkholderia mallei. Vozhřivka může probíhat formou akutní nebo chronickou. Akutní forma vozhřivky se projevuje vysokými horečkami, vředy ve sliznici nosohltanu a často dochází až k sepsi a úmrtí pacienta. Chronická forma vozhřivky má pozvolnější průběh, ale může přejít v akutní formu. K léčbě vozhřivky se používají antibiotika, je nutné je podat rychle a i přesto se většinou nepovede nemocného zachránit.

Vozhřivka

Je to onemocnění lichokopytníků (koně, osli, tapíři), vzácněji i jiných zvířat, které se však může přenést i na člověka. Způsobuje jej bakterie Bulkholderia mallei – malleus je latinský název pro vozhřivku. Toto onemocnění bylo v ČR i ve většině vyspělých zemí vymýceno, je však možno se s ním setkat například v Asii, tudíž k nám může být zavlečena.

Vozhřivka a její projevy

Malleus neboli vozhřivka je onemocněním velmi závažným. Do těla zvířete a v praxi i člověka se dostává nejčastěji spolknutím (hlavně při ošetřování nemocných koní, ať už chovatelem či veterinářem), Bulkholderia může být totiž lehce přenesená na rukou, jelikož nakažená zvířata i lidé vylučují bakterie v sekretech z nosu, slinami, tekutinou z vředů. Touto cestou se dostává do hltanu, odtud se dostane do plic, pokud není zastavena, proniká do krve a roznáší se do celého organismu. Samotné onemocnění se projevuje buďto akutně (rychlý nástup, kratší průběh), anebo chronicky (dlouhodobé onemocnění). Akutní forma se projevuje vysokými horečkami, tvorbou typických vředů na sliznici hltanu, nosu, na kůži a ve vnitřních orgánech. Z nosu vytéká hlenovitě-hnisavá tekutina i s příměsí krve, zvětšují se mízní uzliny. Smrt nastává velmi často, a to vlivem „otravy krve" (sepse) a poškozením důležitých orgánů. Pro chronickou formu je typická vracející se horečka, zvětšení mízních uzlin připomínající šňůru perel na krku, dále uzlin po stranách hrudi, v podbříšku, a na končetinách. Také se objevuje hlenovitý výtok z nosu i s příměsí krve, chronický zánět plic s kašlem, vyhublost. Tento stav může trvat až několik měsíců, nebo přechází do akutní formy. K léčbě vozhřivky se používají antibiotika, léčbu je však nutné zahájit rychle a i přesto se většinou nepovede nemocného zachránit.

Vozhřivka a její rizikové faktory

Rizikovým faktorem je kontakt s nakaženým zvířetem, především s jeho sekretem z nosu, slinami, močí, výkaly, ale také s pomůckami, které jsou pro péči o tato zvířata používaná (sedla, postroje, napáječky). Nákaza je v České republice i okolních státech vymýcená již dlouho, ale je nutné dávat si pozor na cestách zejména do Asie. Onemocnění přenesené na člověka je totiž ve většině případů smrtelné.

 Při podezření na vozhřivku...

Je to sice málo pravděpodobné, ale máte-li pocit, že byste mohli být touto nákazou ohrožení, byli jste v kontaktu s podobně nemocným zvířetem, anebo na sobě pozorujete některé z příznaků, neváhejte a obraťte se na svého lékaře. S velkou pravděpodobností půjde o jiné onemocnění, není ale vyloučeno, že to bude onemocnění, které je i tak třeba řešit, takže návštěva lékaře bude vhodná.

Související články

Vložit příspěvek