23Duben
2012
MUDr. Tereza Kratochvílová
Diskuze

Zánět nervu

23. Duben 2012 | MUDr. Tereza Kratochvílová
Zánět nervu
Nemoci

Zánět nervů neboli neuritida je nejčastější onemocnění nervů projevující se různým spektrem příznaků, závisejících na tom, o jaký nerv se jedná. Možných příčin zánětu nervu je mnoho, může jít o nastydnutí, bakteriální nebo virové onemocnění, ale i o autoimunitní onemocnění. Nejčastější záněty nervů bývají v oblasti trojklanného, sedacího , zrakového a vestibulárního nervu. Při jakémkoliv podezření na neuritidu není radno podceňovat příznaky a doporučuje se co nejdříve navštívit neurologa.

Zánět nervu

Zánět nervu, neboli neuritida, je postižení periferních nervů, které vzniká jejich drážděním. Nejčastěji bývá postiže zrakový, trojklanný a vestibulární nerv, které se nacházejí v oblasti hlavy, a nerv sedací nacházející se v oblasti pánve a dolní končetiny. Příčin zánětu nervu je celá řada, avšak vždy to vede k rozvoji velice nepříjemných příznaků, které pacienta donutí navštívit lékaře.

Příčiny zánětu nervu

Příčin zánětu nervu je celá řada, avšak nejčastěji tento stav vzniká působením toxických látek. Ty se mohou tvořit při nevhodném stravování, špatnými životními návyky, metabolickým onemocněním, či při přepracování. Příčinou zánětu nervu může být prosté prochlazení, nebo dlouhodobý útlak nervu nebo jeho zranění. Za mnoha záněty nervu stojí také bakteriální nebo virové infekce, například borelióza, virus oparu, příušnic, spalniček, nebo jen obyčejné chřipky. Záněty nervů bývají také přidruženy k jiným vážným onemocněním, nejčastěji k cukrovce, při metabolických poruchách, kdy dochází k překyselení organismu, nebo při roztroušené skleróze. Jako neuritida probíhají též některá autoimunitní onemocnění, při kterých jsou nervy napadeny vlastním imunitním systémem. Velmi nebezpečná je například Guillainova-Barréova polyneuritida. Se zánětem nervů se též setkáváme u alkoholiků.

Typy a příznaky zánětu nervu

Příznaky neuritidy jsou velmi různorodé a souvisí vždy s orgány, které postižené nervy inervují. Obecně se zánět nervu projevuje zvýšenou nebo naopak sníženou citlivostí a velmi silnou bolestí. Bolest bývá někdy až nesnesitelná, pulzující, ostrá, záchvatovitá a opakující se. Někdy může bolest vystřelovat do jiných částí těla. Nezřídka se u zánětu nervu vyskytuje také brnění v končetinách, tuhnutí, pálení, štípání ve svalech a slabost.

Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu vzniká přechodem infekce z okolí, nejčastěji z nosní dutiny, vedlejších nosních dutin, nebo ze středního ucha. Zánět trojklanného nervu může vznikat i důsledkem pásového oparu, nebo autoimunitním onemocněním. Zánět trojklanného nervu se projevuje velice silnými pulzujícími bolestmi v obličeji, která je lokalizována podle postižené větve. Bolest často vystřeluje do ucha. Bývají výpadky citlivosti obličeje a porucha funkce žvýkacích svalů, které trojklanný nerv inervuje. Zánět trojklanného nervu je léčen podle vyvolávající příčiny, nejčastěji antibiotiky, antivirotiky a podávají se i analgetika, tedy léky na tlumení bolesti.

Zánět sedacího nervu

Sedací nerv je největší nerv lidského těla, který vystupuje z míchy v místech přechodu bederní páteře v křížovou. Zánět sedacího nervu vzniká nejčastěji jako důsledek nepřiměřeného dráždění a utlačování kořene sedacího nervu v místech blízko páteře. Toto dráždění bývá způsobeno například vyhřeznutím meziobratlové ploténky, nebo degenerativními změnami páteře. Zánět sedacího nervu může vzniknout také po prudkém neopatrném pohybu, například při prudkém otočení, nebo při zvedání něčeho těžkého. Příčinou bývá také celkově špatné držení těla, sedavý způsob života, špatná poloha při spaní, nedostatek pohybu, či naopak nepřiměřená fyzická zátěž. Hlavním příznakem zánětu sedacího nervu je silná bolest, která vystřeluje do zad, přechází po vnější straně stehna dolů po celé délce dolní končetiny až do chodidla. V počáteční fázi zánětu sedacího nervu je v rámci léčby indikován klid na lůžku a tvrdá rovná matrace na spaní. Zánět je léčen pomocí studených nebo teplých obkladů, vířivou vanou, střiky, či fyzioterapeutickými zákroky.

Zánět zrakového nervu

Zánět zrakového nervu,neboli optická neuritida, je velice nebezpečný stav, jelikož může způsobit částečnou, či úplnou slepotu. Zánět zrakového nervu se nejčastěji vyskytuje v počátečních fázích roztroušené sklerózy. Dalšími příčinami jsou virové infekce, například při pásovém oparu, nebo vlivem autoimunitního onemocnění. Zánět zrakového nervu může být způsoben i některými léky, jako je chloramfenikol, nebo ethambutol. Mezi typické klinické příznaky optické neuritidy patří bolest při pohybech očí, zamlžené vidění, či úplná slepota. Léčba zánětu zrakového nervu spočívá v aplikaci kortikosteriodů, u roztroušené sklerózy i imunosupresiv.

Zánět vestibulárního nervu

Vestibulární nerv je 8.hlavovým nervem, který může být postižen zánětem vlivem jiného probíhajícího infekčního, nebo cévního onemocnění. Původci jsou především herpetické viry, adenoviry, viry chřipky, spalniček a příušnic. Zánět vestibulárního nervu se nejčastěji projevuje závratěmia zvracením, které se zhoršují při pohybech hlavy a těla.

 Léčba zánětu nervu

Onemocnění nervů léčí specialista neurolog. Léčba zánětů nervů může být stresující kvůli vleklým bolestem. K léčbě se používají studené nebo teplé obklady, klid na lůžku, úprava jídelníčku, či jemné masáže. K léčbě se také využívají mnohé medikamenty, například kortikosteroidy a léky proti bolesti. Někdy příznaky zcela vymizí po několika dnech léčby, někdy je nutné přikročit i k operaci postiženého nervu. Jako prevence neuritid je dobré dbát na dostatečný přísun vitaminů skupiny B, vyvarovat se diet, alkoholu a prochladnutí.

Diskuze

Hojda - hojdap@seznam.cz: Dobrý den,již delší dobu při zmáčknutí určitého místa na koleni projede prudká bolest. Určitě to není bolest kloubu - tu poznám. Už jsem tento problém měl a po nějaké době to odeznělo. Můžete poradit čím to může být způsobeno a jak to léčit. Je to nějaký zánět? Předem děkuji za odpověď

10. Říjen 2015 10:55

Vložit příspěvek