Pohybový systém

Seznam kategorií

Nemoci

Dna

Dna

Dna je onemocnění, které postihuje především klouby. Jedná se o metabolické onemocnění, při kterém se v těle hromadí nadbytek kyseliny močové, což vede k zánětlivým změnám kloubů.

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba, také známa jako ankylozující spondylitida, je chronické onemocnění, které postihuje převážně páteř, konkrétně páteřní vazy. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které vzniká na podkladě imunitních reakcí, ale přesná příčina onemocnění není doposud známa.

Vybíráme z kategorie

Burzitida
Burzitida

Burzitida

Burzitida je zánět kosti a kloubu, který vzniká často následkem přetížení některého z kloubů, např. u studentů loktů při opírání o stůl, tkalců hýždě od dlouhého sezení či u zahradníků kolena od klečení na zemi. Léčba burzitidy pak spočívá v klidovém režimu, nezatěžování postižené části těla, studených obkladech, v případě bakteriální infekce se podávají antibiotika, kortikosteroidy či se přikročí k chirurgické léčbě.

Příznaky

Ostruha na patě

Ostruha na patě

Ostruha na patě je nepříjemný a bolestivý problém způsobený dlouhodobým přetížením nohy. Jedná se o kostní výrůstek na patě, který při došlápnutí způsobuje bolestivé píchání, které může vystřelovat do celé plosky. Bolest se ale může vyskytnout i v noci, kdy je noha v klidu. Ostruha na patě se rozvíjí dlouhou dobu bez jakýchkoliv příznaků, proto je nutné dbát na prevenci v podobě nošení správné obuvi.

Léčba

Chiropraxe

Chiropraxe

Chiropraxe je odvětví medicíny, které se soustředí na diagnostiku a léčbu nemocí kostí, svalů, vazů a kloubů. Je to však současně systém, který bere v úvahu také pacientův celkový zdravotní stav, styl života, prostředí, v němž žije, výživu a případné stresující faktory a počítá s nimi při léčbě.

Fyzikální léčba

Fyzikální léčba

Fyzikální léčba pomáhá při léčbě nemocí, tělesných postižení a úrazů. Pomocí manipulace, rozhýbání a masáží rehabilitační pracovníci zlepšují pohyblivost končetin a trupu a ulevují od bolestí. K technice, která se používá při fyzikální léčbě, patří léčba elektrickým proudem, pulzním magnetickým polem, ultrazvuk či infračervené záření.