14Srpen
2012
MUDr. Danica Deretic
Diskuze

Bolest svalstva

14. Srpen 2012 | MUDr. Danica Deretic
Bolest svalstva
Příznaky

Bolest svalstva je velice častý pocit, určitě se s ním setkal již každý z nás. Bolest svalstva se typicky vyskytuje po různých namáhavých činnostech a často je to tzv. zdravý pocit. Problémem je, že bolest svalstva může být příznakem mnoha chorob, nehledě na to, zdali tyto nemoci leží přímo ve svalech, nebo jinde v těle....

Bolest svalstva

Bolesti svalstva jsou velmi rozšířeným problémem. Mohou objevovat v kterémkoliv věku a postižena bývají obě pohlaví. Je důležité rozlišovat délku bolestivosti a všímat si, kdy se objevují a co jim předchází. Bolestí může být postižen jednotlivý sval, svalové skupina, nebo se bolest rozšiřuje na celé tělo. Mezi nejčastější příčiny bolesti svalstva patří jejich nadměrné zatížení vyskytující se typicky po určité fyzické aktivitě. Dochází buď k jejich nadměrné únavě a nebo přímo k poškození. Bolesti svalstva ale provázejí i některá jiná onemocnění. Mezi ty méně závažná patří chřipka, ale vyskytují se i u vážnějších chorob, jako je například roztroušená skleróza nebo lymská borelióza.

Příčiny bolesti svalstva

 

  • Bolest svalstva po nadměrné námaze
  • Bolest svalstva spojená s namožením - nadměrné zatížení svalů, kdy ve svalech vzniká díky anaerobnímu (bezkyslíkatému) metabolismu větší množství kyseliny mléčné, následně dochází k „překyselení" svalů a bolestivosti.
  • Bolest svalstva spojená s natažením - jedná se o mikroskopické podélné poškození svalových vláken
  • Bolest svalstva spojená s natržením - částečné okem postřehnutelné natržení svalů
  • Bolest svalstva spojená s přetržením - úplné okem viditelné příčné poškození svalů

Natažení, natržení a přetržení vznikají v důsledku prudkého nadměrného zatížení nezahřátých, případně neprotažených svalů, nejčastěji při různých sportovních aktivitách. Ve svalech, které nejsou připraveny na aktivní zátěž, může vznikat otok, krvácení a zánět. V důsledku poškození mohou atrofovat, hojit se vazivovou jizvou a jejich funkce může být trvale narušena.

  • Poúrazová bolest svalstva - vzniká v důsledku traumatu svalu při podvrtnutí, přetočení, nárazu do svalu, případně při náhlém nepřirozeném protažení. Stejně tak jako u bolesti po nadměrné námaze může docházet k natržení či přetržení svalů. Krvácení do svalu je způsobeno prasknutím drobných cév, kdy na postiženém místě vzniká hematom neboli modřina.
  • Bolest svalstva spojená s infekcí - bolest svalů je jedním z příznaků, které typicky doprovází chřipkové onemocnění. Není koncentrována na jednotlivý sval, ale na celé svalové skupiny, případně celé tělo. Typicky je doprovázena únavou a schváceností. Mezi další infekční onemocnění, u kterých se svalová bolest objevuje patří:  lymská borelióza, malárie, toxoplazmóza, různá horečnatá onemocnění, dětská obrna a parazitární onemocnění.
  • Bolest svalstva spojená s autoimunitním onemocněním - zahrnuje nemoci, kdy vlastní imunitní systém reaguje na struktury vlastního organismu a následně je v obranné reakci poškozuje. Některé z těchto nemocí mohou být taktéž doprovázeny svalovou bolestí. Například se jedná o systémový lupus, roztroušenou sklerózu a různá svalová zánětlivá onemocnění.
  • Bolest svalstva spojená s fibromyalgií - chronické postižení kosterního a svalového aparátu, jehož příčina není dosud známa. Objevuje se převážně v ženské populaci kolem přechodu. Fibromyalgie se projevuje zejména bolestí, ztuhlostí a přítomností tlakových bodů se zvýšenou citlivostí. Trvá dlouhodobě a postiženého více či méně omezuje v jeho všedních aktivitách.

Další příčiny bolestí svalstva

 

  • Chronický únavový syndrom - je syndrom nejasného původu, u kterého se nemocný bez       zjevné příčiny cítí stále vyčerpaný. Mezi doprovodné příznaky patří bolesti svalstva a kloubů, nedostatečný spánek, rychlá únavnost. Tento stav trvá minimálně půl roku a omezuje tak veškeré aktivity postiženého.
  • Závislost na drogách, lécích a alkoholu
  • AIDS, HIV
  • Iontová nerovnováha
  • Očkování -- po vakcinaci se může objevovat přechodná bolest svalstva

Bolest svalstva a poučení na závěr

Při léčbě bolesti svalstva je důležité znát jejich příčinu. Při typické ponámahové bolesti svalstva je vhodné vyvarovat se zvýšené fyzické aktivity a při velkých projevech lze užít léky tišící bolest. V případě nejasností, pokud bolest přetrvává, je generalizovaná, zvyšuje se její intenzita a nebo doprovází jiné onemocnění, by měl pacient vyhledat lékaře.

Související články

Diskuze

Standa: Já používám na bolest svalů po sportu vždycky mazaní mentholka. Je to chladivý gel. Vždycky mi úžasně uleví. Teď jsem i zkoušel novou, silnější mentholku extra a ta je taky super.

20. Březen 2017 03:59

Vložit příspěvek