14Srpen
2012
MUDr. Petr Bednář
Diskuze

Bolest svalů

14. Srpen 2012 | MUDr. Petr Bednář
Bolest svalů
Příznaky

Bolest svalů je nepříjemný pocit, který někdy zažívá každý z nás. Je důležité si uvědomit, že ne každá bolest svalů se dá svést na nadměrnou námahu. Bolest svalů totiž může být příznakem celé řady infekčních a neinfekčních onemocnění, a tak ji není radno podceňovat...

Bolest svalů

Bolest svalů zná každý. Hlavně v oblasti zad se jedná o velmi nepříjemný, přesto bohužel poměrně běžný stav. Bolest svalů nejčastěji zažíváme při nadměrně namáhavé činnosti, jako je sportování, stěhování nebo fyzicky namáhavá práce. Zpravidla se dostavuje po této činnosti, obvykle některý z následujících dní. Bolest svalů však může mít i mnoho jiných příčin. V tomto textu si je rozebereme a rozdělíme.

Příčiny bolesti svalů

Jak už jsme zmínili na začátku, bolest svalů nás může provázet během namáhavé práce. U netrénovaných lidí stačí i práce lehčího charakteru. Důvodem je, že sval spotřebovává velké množství energie a produkuje odpadní produkty. Při zatnutém svalu jím nemůže dostatečně  protékat krev, která by přivedla novou zásobu energetických látek, kyslíku a odvedla odpadní produkty. Výsledkem je nahromadění velkého množství kyseliny mléčné (okyselení svalu), která způsobí ztuhlost a bolest ve svalu. Svaly nás mohou bolet až na druhý den. Je to také důsledek mikroporanění svalových vláken. Tyto stavy můžeme označit jako přirozené a do několika dnů vymizí. Dále může v organismu dojít k nedostatku některých iontů, jako jsou vápenaté (hovoříme o hypokalcémii; zvyšuje se dráždivost svalu a riziko křečí, které působí bolest) a draselné (hypokalémie; ta může vést k poškození svalových vláken a následně k jejich bolesti). Úraz může způsobit svalové krvácení nebo poranění. To má většinou za následek bolest daného svalu a často i křeč. Dlouhodobá úzkost a napětí může působit stejně jako poranění.

Bolest svalů a nemoci

Nesmíme však zapomenout na bolest svalů, která je způsobena infekcemi. Virová infekce chřipka je spojená s bolestí svalů, kloubů, ale také s únavou, horečkou. Příznaky samy odezní. Dalšími virovými infekcemi jsou spalničky a dětská obrna (u nás se již nevyskytuje). Bakteriálními infekcemi jsou lymeská borelióza, přenášená převážně infikovanými klíšťaty (v okolí přisátí klíštěte se může objevit zarudnutí s průměrem nejméně 5cm do 3 – 30dnů), tetanus, tropické horečnaté onemocnění, které si můžete dovést z dovolené. Posledními infekcemi jsou parazitární. Z parazitů bolest svalů působí Svalovec stočený (ve špatně tepelně upraveném vepřovém masu), Tasemnice dlouhočlenná (opět vepřové), Toxoplazma gondii (přenášejí ji kočky, ale paradoxně více se nakazí majitelé psů ze srsti svých mazlíčků kontaminované kočičími výkaly) a konečně původci malárie. Je potřeba ještě dodat, že téměř každé horečnaté onemocnění může začít bolestí svalů. Další faktor, který způsobuje bolest svalů, je otrava alkoholem, olovem, lithiem, amfetaminem, léky. Bolest svalů mohou způsobovat i poruchy v cévním systému. Tato onemocnění mají za následek nedostatečné prokrvení svalu a jeho následnou bolest. Nádorové procesy, jako Hodgkinova choroba (nádor z krevních buněk), leukémie, způsobují bolest všech svalů. Z imunitních onemocnění bolest svalů doprovází Lupus erythematodes (autoimunitní nemoc), revmatická horečka. Při nedostatku vitamínu D (osteomalacie v dospělosti, křivice v dětství) dochází rovněž k bolesti svalů. Bolest svalů může být dána i vrozenými vadami. Poslední příčinou bolestí svalů je onemocnění periferních nervů.

Bolest svalů a poučení na závěr

Bolest svalů může být způsobena velkým množstvím faktorů, přesto nejčastější bolest svalů je spojena s námahou, nadměrným zatížením a horečnatými onemocněními. V těchto případech člověk lékaře většinou nevyhledává a léčí se svépomocí. Ovšem pokud vám bolesti svalů působí potíže a snižují kvalitu života, navštivte lékaře, který dokáže daný stav objektivně posoudit.

Diskuze

Jana: MÁM DLOUHODOBÉ PROBLEMI ZAD ,SVALŮ. JSEM NA PN 10 MĚSICU -VYŠETŘENI:VIŘIZLA PLOTINKA -JEŠTE NENI NA OPERACI -VYRUSTKY NA KRČNI PATEŘI -JSOU V NOVMĚ KAPAČKY NEZABIRAJÍ.OBSTTŘIKY ČASTEČNÉ NA 3-4HOD.REHABKY STALE DO KOLA NEPOMAHAJI.JE MI 57 LET.DO DUCHODU 9 LET A CO MÁM DĚLÁT ?/nebo mám věřit tomu čas zahoji?Děkuji každá rada drahá.

16. Listopad 2018 11:47

Marie: Mám 40 let revmatoidní artritidu o bolestech za tu celou dobu nechci psát,mám je pořád a čím dál větší,ale poslední dobou zaznamenávám problém po některých jídlech,že se bolesti opravdu hodně zhorší,hlavně po mase,nyní po jahodách/kyseliny?/rajská omáčka mě dala zabrat.Za celou dobu jsem to nezaznamenala,je pravda,že dříve,je mě 70 let na maso nebylo a maso nebylo.Teď je,mám je ráda a je to možné,že mě to dělá velké bolesti,hlavně ve svalech,úponech,ani ne tak v kostech.Otoky kotníků,kolen,rukou jsou hodně horší.Bolí.Nikdy mě lékaři neřekli nejez maso.Dnu prý podle krve nemám.Poradí někdo?Lékař?Zkušenosti?Budu vděčná všem.Díky.

26. Červen 2016 06:38

Anonym: na tento problém doporučuji hřejivé mazání od značky Priessnitz, mám s ním velmi dobré zkušenosti. Pomáhá na ztuhlé svalstvo, na bolavá záda, při revmatických obtížích atd. Kupuji jej z webu lekarna. cz

03. Listopad 2015 11:14

Vložit příspěvek