18Březen
2012
MUDr. Jana Pišťková

Pupínky

18. Březen 2012 | MUDr. Jana Pišťková
Pupínky
Příznaky

Pupínky se mohou vyskytnout na nejrůznějších částech těla. Mají velké množství příčin a také u jednotlivých diagnóz vždy trochu jinak vypadají. Laik ovšem tyto drobné rozdíly není schopen rozpoznat. Kožní lékař se nejčastěji setkává s pupínky v podobě akné, ekzému, kontaktní dermatitidy či s pupínky jako příznaky virových a bakteriálních onemocnění.

Pupínky

Pupínky jsou nepříjemný problém, který dokáže znepříjemnit život a snížit sebevědomí. Jsou to malé kožní léze nebo záněty kůže, které mohou mít různé příčiny a na nich závisí i metody léčby.

Příčiny pupínků

  • Příčina pupínků tkví nejčastěji ve zvýšené tvorbě zátek mazových žlázek a zároveň zvýšené sekreci kožního mazu. Nahromaděný kožní maz a pomnožení bakterií v něm je pak příčinou následného vzniku zánětu v okolí. Pupínky se nejčastěji vyskytují v oblasti obličeje a zad. Tento problém je znám jako akné. Vyskytuje se nejčastěji v období dospívání, ale může se objevit i v těhotenství a dospělosti. Akné má několik forem. Nejlehčí forma je tzv. acne comedonica, která se vyznačuje otevřenými nebo uzavřenými komedony, neboli černými tečkami. Forma akné, při které se vyskytují kromě komedonů, také pupínky vyplněné hnisem, se nazývá acne papulopustulosa. Nejtěžší formou akné je pak acne conglobata, pro kterou jsou charakteristické bolestivé červenofialové hrboly a uzly pod kůží s hnisavou sekrecí. Bývají postiženy kromě obličeje také paže, hrudník záda nebo také hýždě. Při hojení této formy mohou vznikat nevzhledné jizvy. Akné je obvykle problémem kosmetickým, ale pokud je vážnější a obtěžuje život pacienta, řeší se v dermatologické ambulanci. Léčba pupínků se odvíjí od jejich formy. Při těch lehčích postačí léčba místní pomocí mastí, roztoků a podobně. U vážných forem se přistupuje k léčbě celkové v tabletové formě.

  • Pupínky na jiných místech těla se mohou náhle, i ve větším množství, objevit v důsledku alergie. Kožní alergie může být jak místní, jen na některé části těla, např. při použití krému, nebo celková, např. při snězení alergizující potraviny. V dnešní době se vyskytuje obrovské množství potravin, které můžou u citlivých jedinců vyvolat kožní alergickou reakci, mezi nejčastější patří citrusové plody. Typickým zástupcem kožní alergické reakce je atopický ekzém. Zpravidla začíná již v dětství a postihuje hlavně obličej a krk. Kůže, při atopickém ekzému, je postižena zánětem, který mimo jiné poškozuje i kožní žlázy, díky čemuž je pleť nedostatečně hydratovaná a na pohled výrazně suchá. Snižuje se také odolnost kůže, což se projevuje nesnášenlivostí některých mycích a čistících prostředků. Atopický ekzém se také vyznačuje silným a úporným svěděním kůže. Léčba se odvíjí od stádia nemoci a patří mezi ni protizánětlivé a imunitu podporující léky, hydratační krémy a masti. Jiným příkladem může být kontaktní dermatitida vyvolaná působením např. chemickou látkou či materiálem nebo opět alergenem, který na kůži způsobí vyrážku v podobě ekzému.

  • Pupínky se vyskytují i u některých bakteriálních nebo virových infekcí. Typickými onemocněními jsou např. zarděnky, spalničky a neštovice. Zde se ale přidružují i jiné příznaky, jako horečka, únava, celková schvácenost, zvětšené mízní uzliny a jiné.

  • Pupínky se ale mohou objevit i v důsledku banálního podráždění kůže. Jistě známe tzv.zapaření neboli potničky, které se vyskytují hlavně u dětí s plenkami, pokud plenky častěji neměníme, nenecháme kůži občas vydechnout bez plenky nebo je horko. Je důležité předcházet zapaření používáním dětského pudru. Také je nutné používat bavlněné dětské oblečení, protože umělá vlákna pokožku dráždí a vlhkost se do umělých vláken nevsákne tak,jako do bavlny,což je pro vznik zapařenin ideální situace.

  • Kůže může reagovat výsevem pupínků také na zvýšené ozáření UV světlem při spálení kůže. Výsev pupínků se vykytuje většinou už u většího spálení, kdy je kůže rudá, teplá a výrazně bolestivá. Spálení je samozřejmě lepší předcházet a to použitím opalovacích krémů, slunečníku a jiných ochranných faktorů. Pokud ale již spálení vznikne, zmírníme ho panthenolem, fenistilem nebo chladivým obkladem. Jako babský recept se doporučuje i natření spálených míst bílým jogurtem. Sama to mohu doporučit, je to poměrně účinné. Zvláště u malých dětí může být přílišné oslunění provázené i výraznými bolestmi hlavy, zvracením a teplotou, pak již neváhejte vyhledat lékaře.

Léčba pupínků

Pupínky se léčí vždy podle jejich vyvolávající příčiny a vždy individuálně. Co pomáhá jednomu, nemusí nutně pomoci druhému, což odpovídá především akné. Obecně mezi léčebné metody patří lokální masti, roztoky, emulze, gely, které mohou obsahovat mimo jiné zklidňující látky, antibiotika nebo kortikoidy, dále se podávají celkové léky na zklidnění zánětu a potlačení imunitního systému.

Související články

Vložit příspěvek