18Březen
2012
MUDr. Kateřina Januzsová

Suchá kůže

18. Březen 2012 | MUDr. Kateřina Januzsová
Suchá kůže
Příznaky

Suchá kůže je problém, kterým trpí značné množství lidí především pod 10 a nad 60 let. Je to díky nedostatečnému obsahu hydratačního faktoru zvaném urea, který na sebe váže vodu a úbytku kožních lipidů. V některých případech je těžké odlišit pouhou suchou kůži od skutečného kožního onemocnění, proto hraje důležitou roli zkušené oko dermatologa a jeho vědomosti.

Suchá kůže

Suchá kůže může svědět, loupe se, praská a velmi znepříjemňuje život. Kůže pro svou správnou funkci musí obsahovat dostatečné množství vody, tuků a jiných látek tvořících tzv. kožní bariéru.

Kůže

Kůže tvoří přirozenou překážku mezi zevním prostředím a našim tělem. Jde o překážku mechanickou, jelikož brání prostupu různých látek či mikrobů dovnitř těla, chemickou, jelikož pot, který je na kůži vylučován má kyselé pH a obsahuje látky ničící mikroby, a imunologickou, protože kůže je součástí obranyschopnosti těla - žije na ní spousta mikrobů pro nás prospěšných, které brání v uchycení a zabydlení mikrobů choroboplodných. Pokud je kůže porušena, je tím snížena i naše schopnost bránit se zevním vlivům. Nejčastější formou narušení kůže je její vysušení.

Příčiny suché kůže

Nejčastěji k narušení ochranné bariéry a vyschnutí kůže dochází:

  • V zimě – pro toto roční období je velmi typická nízká vlhkost vzduchu jak venku v mrazech, tak v místnostech, jelikož bývají často přetopené suchým vzduchem z radiátorů a karem. Kůže i sliznice v takovém prostředí velmi trpí a vysychají. Suchost kůže doprovází svědění, pocit svírání a mohou se tvořit velmi bolestivé praskliny.
  • V létě – k vysoušení kůže dochází, když je daný člověk příliš často v místnosti s klimatizací, nebo také vlivem opalování. Nejen kvůli vysoušení kůže, ale především kvůli hrozbě vzniku rakoviny kůže, zhoubného melanomu, je nutné se vždy před sluněním namazat opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem, minimálně faktor SPF 10.

  • Suchá kůže je velmi výrazným problémem u lidí trpících ekzémy – ekzémy se většinou projevují jako suché, zarudlé, svědící a olupující se mapy na kůži. Celkově i mimo postižená místa je kůže suchá a potřebuje každodenní promazávání.
  • Při používání mycích, pracích, čisticích prostředků – jde především o ženy pracující v domácnosti, nebo ženy i muže přicházející do styku s těmito prostředky v práci, tudíž často. Kůže je suchá především na rukou, které s dráždivými, vysušujícími látkami přicházejí do styku nejčastěji. Je silně doporučováno vždy používat k uklízení, ručnímu praní a jinému čištění gumové rukavice.
  • Bohužel u citlivých lidí je kůže velmi suchá po sprchování a koupání v horké vodě. V tomto případě se doporučuje sprchovat co nejkratší dobu pouze vlažnou vodou a poté kůži promazat.

Prevence suché kůže

Rizikové faktory pro vznik suché kůže jsou vlastně popsány výše. Je důležité tomuto stavu předcházet, ideálně po každém sprchování a šetrném usušení kůži promazat krémem, podle míry vysušení více či méně mastným. Velmi výhodná jsou tzv. emoliencia, což jsou krémy, které zvyšují množství vody v kůži a tím ji změkčují. Lze je zakoupit v lékárnách. Na běžnou suchost kůže se doporučuje dodržovat pitný režim a zahrnout do jídelníčku dostatek minerálů a vitaminů, jako například vitamin C. Ženy by dále měly pečovat o tvář a krk vhodnými pleťovými krémy a séry, jelikož suchá kůže je náchylná na rychlou tvorbu vrásek.

Pokud trpíte pocitem suché kůže, která praská, olupuje se a nepomáhají běžné krémy, nebo máte-li na těle mapy suché svědící kůže s šupinkami, obraťte se prosím na svého lékaře, budete zřejmě potřebovat kožní vyšetření a léčbu dle odpovídající příčiny.

Vložit příspěvek