Skvrny na kůži

Trápí vás potíže se skvrnami na kůži? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách skvrn na kůži. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je lentigo či pemphigus a vitiligo nebo sklerodermie. A příznaky onemocnění skvrn na kůži, kam patří hematom nebo malinový jazyk.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Systémový lupus erythematodes

Systémový lupus erythematodes

Systémový lupus je autoimunitní onemocnění, tedy imunitní buňky tělu vlastní útočí na orgány a poškozují je. Onemocnění je typické pro ženy ve fertilním věku. Průběh onemocnění může být různě závažný. Nemocní většinou pravidelně docházejí na pravidelné kontroly ke svému lékaři.

Bradavice

Bradavice

Bradavice jsou jednou z nemocí kůže, které postihují kteroukoliv část těla. Příčinou bradavic je nákaza virem ze skupiny papilomavirů, která proniká do svrchních vrstev kůže a množí se tam. Mají pak vzhled kožních výrůstků, které mohou tvořit shluky květákovitých útvarů, mohou mokvat a být bolestivé.

Albinismus

Albinismus

Albinismus je dědičné onemocnění charakteristické barevnou odchylkou některých tkání. Albinismus se projevuje především neobvykle světlým zbarvením kůže a vlasů, červenou barvou očí a zvýšené náchylnosti k UV záření. Albinismus vyžaduje některá preventivní opatření, jako například používání opalovacích krémů s vysokým faktorem a ochranu očí před slunečním zářením.Tato preventivní opatření však albínům zajišťují život bez větších omezení.

Pemphigus

Pemphigus

Pemphigus je choroba, která se projevuje vznikem puchýřů po celém těle. Pemphigus je autoimunitní onemocnění, které postihuje zejména osoby ve středním věku. Toto onemocnění může mít různé projevy a podle nich ho dělíme do několika typů. Léčba pemphigu je komplikovaná a nese mnohá další rizika. Jaká jsou to rizika? A jak pemphigus vůbec vzniká?

Lentigo

Lentigo

Lentigo simplex je drobná nezhoubná barevná skvrna na kůži podobná pihám, je hnědočerné barvy do velikosti čočky a je ostře ohraničené. Lentigo představuje pouze kosmetický problém a v dnešní době existují mnohé metody na jeho zesvětlení. Pouze lentigo maligna může být nebezpečné a to v případě, když se zvrtne do zhoubné formy lentigo maligna melanomu.

Sklerodermie

Sklerodermie

Sklerodermie je onemocnění, u kterého není známa příčina vzniku. Sklerodermie může mít dvě formy. Lokalizovaná sklerodermie neboli morfea, která postihuje kůži a podkoží. Sklerodermie tam způsobuje zánět a následné tuhnutí tkáně. Systémová sklerodermie postihuje i vnitřní orgány a je obtížně léčitelná. Prognóza je pochopitelně lepší, pokud je léčba sklerodermie zahájena včas.

Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo je kožní onemocnění projevující se ztrátou pigmentace kůže. Příčina vitiliga ještě nebyla úplně prozkoumána, ale pravděpodobně se jedná o autoimunitní onemocnění. Vitiligo se projevuje vznikem oválných nebo kulatých světlých skvrn, na jejichž povrchu se mohu objevit světlounké chloupky. Tyto skvrny se nedoporučuje chirurgicky odstraňovat, mohou se totiž objevit znovu a to dokonce ve větším rozsahu.

Melasma

Melasma

Melasma je ohraničená změna barvy kůže, která se může projevit jako hnědá nebo namodralá skvrna. Melasma se vyskytuje převážně na obličeji u žen, u můžu je toto onemocnění výjimečné. Příčiny vzniku melasmy jsou doposud neznámé, ale její odstranění, přestože se jedná pouze o kosmetickou vadu, je velmi žádnoucí. Melasmu je možno odstranit za pomoci laseru nebo chemického peelingu, jedná se však o dlouhodobý proces.

Lichen planus

Lichen planus

Lichen planus je kožní onemocnění dosud neobjasněného původu, vyskytující se souměrně na různých částech těla. Lichen planus je charakteristický červenohnědými lesklými skvrnami nepravidelného tvaru. Ačkoliv se nejedná o nijak nebezpečné onemocnění, některé pacienty může provázet celý život, jelikož zatím neexistuje žádný konkrétní lék, který by dokázal lichen planus úplně vyléčit.

Skvrny na kůži

Skvrny na kůži

Skvrny na kůži vznikají při nadbytku či nedostatku pigmentace. Skvrny na kůži, které vznikají z nadbytku pigmentace, jsou například pihy, melasma nebo chloasma. Naopak skvrny na kůži v důsledku nedostatku pigmentace vznikají následkem zánětlivých reakcí nebo jiných poškození kůže. Jaké další skvrny na kůži známe? A jak se tento kožní problém dá léčit?

Lupus kůže

Lupus kůže

Lupus je autoimunitní zánětlivé onemocnění, které má tři základní formy. Chronický lupus kůže, dále subakutní a nakonec lupus systémový, který postihuje i vnitřní orgány. Chronická kožní forma lupusu se projevuje diskoidním postižením, které je charakterizováno jako kruhovitá zarudlá ložiska o velikosti několika milimetrů. Pokud se kožní forma nezvrhne v systémovou, tak je prognóza dobrá.

Pihy

Pihy

Pihy neboli ephelides jsou nezhoubné kožní projevy. Pihy vznikají nejčastěji u osob se světlou pokožkou, tedy u fototypu I a II. Pihy se dělí do dvou skupin, tedy na běžné a obyčejné pihy a na pihy, které vzniknou vlivem slunečního záření. Léčba pih není nutná, jedná se spíše o kosmetický problém a v dnešní době již existují různé metody na zesvětlování pih právě v případě, že o to pacient má zájem.

Névus

Névus

Névus neboli mateřské znaménko je útvar na kůži, který vzniká zmnožením melanocytů do jednoho místa. Névus vypadá jako skvrna, vyvýšený hrbolek nebo uzlík pleťové až hnědočerné barvy. Podle projevů rozdělujeme névy do několika skupin. Riziko névu, zejména dysplastického, spočívá v tom, že se může zvrhnout ve zhoubný nádor, melanom.

Nemoci kůže

Nemoci kůže

Nemoci kůže vznikají porušením integrity kůže. Mezi nejčastější projevy nemocí kůže patří svědění, pálení nebo bolest. Stejně tak dochází u nemocí kůže ke zčervenání, otoku, tvorbě puchýřů, pupenů a podobně. Nemoci kůže mohou být pouhým symptomem pro závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší v případě pochybností navštívit kožního lékaře.

Lidská kůže

Lidská kůže

Lidská kůže je vrstva, která tvoří ucelený povrch našeho těla. Kůže má několik funkcí jako je například udržování stálosti vnitřního prostředí, mechanická ochrana před vnějšími vlivy, tepelný izolátor a další. Lidská kůže se skládá ze tří různých vrstev, které mají různé funkce. Patří sem epidermis, dermis a podkožní tuk a vazivo.

Příznaky

Malinový jazyk

Malinový jazyk

Malinový jazyk je příznak typický hlavně pro infekční onemocnění vyvolané bakterií Streptococcus pyogenes, které se jmenuje spála, nebol scarlatina. Malinový jazyk i spála jako taková jsou tedy způsobeny stejnou bakterií, jako například angína, pouze s tím rozdílem, že tento druh bakterie produkuje toxin, který vyvolává pro spálu specifické příznaky...

Hematom

Hematom

Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?

Léčba

Sklerodermie léčba

Sklerodermie léčba

Sklerodermie je nemoc nejasného původu, která postihuje kůži a podkoží a někdy také vnitřní orgány. Léčba sklerodermie závisí na míře jejího postižení organismu a soustřeďuje se na zamezení šíření zánětlivých procesů, kvůli kterým pak dochází k tuhnutí kůže a podkoží. Pokud sklerodermie postihne celý organismus, je pak pochopitelné, že je její léčba značně komplikovanější.