Děloha

Trápí vás potíže s dělohou? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží dělohy. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je rakovina dělohy či karcinom dělohy a endometrióza nebo myomatóza dělohy. A příznaky onemocnění dělohy, kam patří bolesti v podbřiškuzpoždění menstruace nebo krvácení po pohlavním styku.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko neboli IUD (intrauterine contraception device) je formou antikoncepce, kterou zavádí gynekolog přímo dovnitř dělohy. Její velkou výhodou je, že se od ženy nevyžaduje žádná další péče.

Cysty

Cysty

Cysty jsou dutiny vyplněné tekutinou nebo hutnou hmotou a mohou se tvořit kdekoliv v těle. Ve většině případů se tkáň začne cysticky měnit a vytvoří cystu bez jakékoliv zjevné příčiny. Platí to pro naprostou většinu cyst. Příznaky cysty závisejí na jejím umístění a typu. Pokud se cysta nachází pod kůží, většinou se projeví jako zduření nebo hrbol, u vaječníků může cysta vyvolat pocit napětí v břiše.

Vejcovody

Vejcovody

Vejcovody jsou duté trubice, které spojují dělohu a vaječníky. Ve vejcovodech většinou dochází k oplodnění vajíčka mužskou pohlavní buňkou, spermií. Vzniklé embryo potom putuje vejcovodem směrem do dělohy, kde se vyvíjí a roste. Nemoci vejcovodů, pokud nejsou včas a dobře léčeny, bývají příčinou neplodnosti ženy a v případě vzácné rakoviny vejcovodu i možnou příčinou smrti.

Karcinom dělohy

Karcinom dělohy

Karcinom dělohy je zhoubný nádor vznikající nekontrolovaným množením buněk děložní sliznice. Mezi hlavní příznaky karcinomu patří krvácení z dělohy a v pokročilých stádiích i bolest v podbřišku. Léčba karcinomu dělohy je závislá na stádiu onemocnění, a stejně jako u všech nádorů, je důležité léčbu zahájit včas, aby se zvýšila šance na uzdravení.

Myomatóza dělohy

Myomatóza dělohy

Myomatóza dělohy je nezhoubné nádorové onemocnění vznikající z jedné ze svalových vstev dělohy. Myomatóza, která nemá žádné projevy, nemusí být léčena, pokud však způsobuje potíže, je většinou nutný chirurgický zákrok v různém rozsahu. Může být odstraněna celá děloha, pokud již žena neplánuje rodinu, v opačném případě dochází pouze k odstranění jednotlivých nádorů. Mezi hlavní příznaky myomatózy dělohy patří nepravidelné krvácení, bolest v podbřišku a únava. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, je vždy vhodná návštěva gynekologa a řádné vyšetření.

Menstruační a ovariální cyklus

Menstruační a ovariální cyklus

Menstruační a ovariální cyklus probíhá v pohlavním ústrojí každé ženy a jde o cyklické změny ve vaječnících a v děložní sliznici. Svůj menstruační a ovariální cyklus by měla znát každá žena, protože může nastat vynechání menstruace, což může mít různé příčiny. Vynechání menstruace může znamenat těhotenství, ale i chorobné procesy.

Endometrióza

Endometrióza

Endometrióza je stav, kdy se děložní sliznice vyskytuje i mimo děložní dutinu, její vznik však nebyl dosud objasněn. Nejčastější výskyt sliznice dělohy při endometrióze bývá lokalizován na vaječnících, vejcovodech a močovém měchýři, může být ale i na vzdálenějších místech těla. Příznaky endometriózy mohou být různé, častá je bolest v podbřišku, záleží však na přesné lokalizaci tkáně děložní sliznice. Nejhorším důsledkem endometriózy pak bývá neplodnost, která nastává až u 50 % pacientek.

Rakovina dělohy

Rakovina dělohy

Rakovina dělohy patří mezi nejčastější gynekologické nádorové onemocnění. Vyskytuje se nejdříve izolovaně, poté se šíří krví a mízou po celém těle. Příznaky rakoviny dělohy mohou být různé, často je však přítomno krvácení mimo cyklus nebo po menopauze. Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny dělohy se řadí obezita, bezdětnost nebo cukrovka. Vzhledem k četnosti rakoviny dělohy v naší populaci a k možným následkům bychom neměli podceňovat preventivní gynekologická vyšetření, která mohou nádor odhalit v brzkém stadiu.

Obrácená děloha

Obrácená děloha

Obrácená děloha je stav, kdy je děloha obrácena dozadu, může se též nazývat zakloněná děloha. Obrácená děloha je poměrně častý jev, který ve většině případů nepřináší žádné komplikace. Komplikace se mohou výjjmečně vyskytnout při pokusech o otěhotnění, kde však většinou postačí strávit po pohlavním styku půl hodiny v poloze na břiše. K dalším komplikacím může docházet i při samotném těhotenství, kdy může dojít k tzv. uskřinutí dělohy, které je v nejhorších případech nutné řešit chirurgicky.

Děloha v těhotenství

Děloha v těhotenství

Děloha v těhotenství prodělává řadu zásadních změn důležitých pro správné uhnízdění, vývoj a růst plodu. Původně hruškovitý tvar dělohy se v těhotenství mění na oválný. Dochází k výraznému zvětšení dělohy a při porodu se děloha stahuje. V neposlední řadě se v děloze v těhotenství vyvíjí také placenta, která zprostředkovává výživu plodu.

Děloha

Děloha

Děloha je ženský nepárový pohlavní orgán uložený v dutině pánevní. Velikost dělohy je rozdílná u žen, které ještě nerodily, a u žen, které již rodily. Hlavní funkcí dělohy je uhnízdění, růst a vývoj oplozeného vajíčka, které se vyvíjí v nového jedince. Mezi nejčastější onemocnění dělohy patří endometrióza, vrozené vývojové vady nebo nádorová onemocnění. Důležitou roli v prevenci těchto onemocnění hrají preventivní gynekologické prohlídky, díky nimž můžeme onemocnění brzy odhalit.

Příznaky

Krvácení po pohlavním styku

Krvácení po pohlavním styku

Krvácení po pohlavním styku může potkat jak ženy, tak i muže, avšak nikdy nesmí být bráno na lehkou váhu. Slabé krvácení se může objevit u prvního, ale i u druhého pohlavního styku, které je nejobvyklejší. Při něm totiž dochází k porušení panenské blány, což je provázeno několika kapkami krve. Jiným možným důvodem může být velikost penisu muže, poškození sliznice, infekční choroba či rakovina děložního čípku.

Krvácení mimo menstruaci

Krvácení mimo menstruaci

Krvácení mimo menstruaci může být příznakem onemocnění pohlavních orgánů, především dělohy, avšak může být také nežádoucím účinkem při užívání hormonální antikoncepce či různých léků. Jaké krvácení se může objevit a u jakých onemocnění je krvácení mimo menstruaci příznakem najdete v tomto článku.

Křeče v břiše

Křeče v břiše

Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který čas od času trápí každého z nás. Křeče v břiše jsou nejčastěji způsobeny nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto bychom tento příznak neměli za žádných okolností podceňovat...

Zpoždění menstruace

Zpoždění menstruace

Zpoždění menstruace je nepříjemná odchylka v menstruačním cyklu, která může a nemusí souviset s nemocí. Mezi běžné a méně závažné příčiny nepravidelné menstruace patří stres, změna životního stylu a například také hubnutí. Zpožděná menstruace může být ale také výsledkem poruchy hormonálních hladin, poruchy v pohlavních orgánech a někdy také nádorovým onemocněním...

Bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku mohou být projevem onemocnění orgánů, které jsou umístěné v této oblasti. U žen jsou často bolesti v podbříšku spjaty s jejich menstruačním cyklem. Dále mohou bolesti v podbříšku znamenat nejrůznější onemocnění trávicího nebo močového traktu. Bolesti v podbříšku nelze brát na lehkou váhu a vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest břicha

Bolest břicha

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Léčba

Indukovaný porod

Indukovaný porod

Indukovaný porod je uměle vyvolaný porod pomocí léků či chirurgicky, kdy se uměle protrhnou plodové obaly, což vede k odtoku plodové vody a nastartování porodu. Stavy, kdy je nutné porod indukovat je vysoký krevní tlak ohrožující matku i plod, přenošené těhotenství, cukrovka či srdeční onemocnění.

Hysterektomie

Hysterektomie

Hysterektomie je chirurgický zákrok, při kterém se buď částečně nebo úplně odstraní děloha, společně s dalšími orgány, jako jsou vaječníky či vejcovody v případě zvýšeného rizika nádorového bujení. Hysterektomii se vždy snažíme vyhnout u žen, které ještě chtějí mít děti. Operace se nejčastěji provádí u žen ve věku mezi 45 a 55 lety; v tomto věku se onemocnění, která jsou důvodem pro hysterektomii, vyskytují nejčastěji.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je asi nejznámější metodou k zábraně početí. Některé hormonální antikoncepce brání ovulaci, jiné ztěžují proniknutí spermií k vajíčku nebo zamezí usazení oplodněného vajíčka v děloze. Kromě ochrany před početím má hormonální antikoncepce další pozitivní účinky na organismus, například omezují vznik cyst v prsou, zlepšují pleť při akné a snižují tvorbu ušního mazu.

Antikoncepce

Antikoncepce

Antikoncepce je metoda k zábraně početí. Mezi nejznámější antikoncepční metody patří kondomy, nitroděložní tělíska, hormonální antikoncepce, metody neplodných dnů či poševní pesary. V tomto článku najdete jejich detailní popis, výhody či nevýhody.

Význam pravidelných gynekologických  prohlídek

Význam pravidelných gynekologických prohlídek

Pravidelné gynekologické prohlídky jsou důležitou součástí péče o zdraví žen. Gynekolog při pravidelném vyšetření odhaluje nejen již existující nemoci, ale také stavy, které se mohou v budoucnu vyvinout v nádorová onemocnění, tzv. prekancerózy. Jaký je průběh gynekologických prohlídek a proč je důležitý správně provedený stěr z děložního čípku se dozvíte v tomto článku.