2Srpen
2013

Hypoglykémie u dětí

2. Srpen 2013 |
Hypoglykémie u dětí
Děti

Hypoglykémie u dětí je stav, při kterém je v krvi abnormálně nízká hladina cukru. U kojenců se může projevit bledou pokožkou, zrychleným dechem, pláčem nebo zvracením. U straších dětí se hypoglykémie projevuje rozmrzelostí, apatií a častými bolestmi hlavy. Obvykle se přidá třes, slabost, ospalost a někdy i problémy s řečí. V léčbě hypoglykémie se uplatňuje ústy nebo nitrožilně podávaná glukóza či injekce hormonu glukagonu, který zvýší hladinu krevního cukru.

Hypoglykémie u dětí

Hypoglykémie je lékařský termín užívaný pro abnormálně nízkou hladinu cukru - glukózy - v krvi dítěte. Glukóza pochází z cukru obsaženého ve stravě a v těle se ukládá v játrech. Krevní glukóza je životně důležitá, zejména pro činnost mozku, pro růst a pro tvorbu energie.
Hypoglykémií bývají postiženi předčasně narození novorozenci s příliš nízkou porodní váhou, nebo novorozenci, jejichž matka má cukrovku - nemoci, která ovlivňuje hladinu krevního cukru. U dětí se může vyvinout hypoglykémie, jestliže se dostatečně nenají například po celonočním půstu, nebo když jejich strava neobsahuje dostatek sacharidů. Hypoglykémie způsobená půstem se často vyskytuje u 2 až 4 letých dětí, které jsou hubené, aktivní a přitom špatně jedí.

Hypoglykémie u dětí s cukrovkou

Hypoglykémie může postihnout také děti s cukrovkou, jestliže berou příliš vysoké dávky inzulínu, vynechávají jídlo, dostávají málo sacharidů nebo jsou příliš aktivní. Inzulin je hormon, který se tvoří ve slinivce, což je žláza nacházející se v břišní dutině za žaludkem, která reguluje hladinu krevního cukru. Dětem s cukrovkou 1. typu chybí inzulin, neboť ho slinivka není schopna produkovat.

Příčinou hypoglykémie může být také nedostatek některých enzymů (bílkovin, které urychlují chemické procesy v těle), infekce nebo jiné nemoci. V ojedinělých případech mohou mít děti nebo adolescenti hypoglykémií vyvolanou požíváním alkoholu (náhodného nebo úmyslného). Nedostatečná činnost hypofyzy, štítné žlázy nebo nadledvin může mít rovněž za následek hypoglykémií. Může se také vyskytnout u dětí, které mají nádor na slinivce.

Příznaky hypoglykémie

Novorozenci a kojenci s hypoglykémií nemusí mít žádné fyzické příznaky. Pokud se nějaké projeví, pak je to bledá pokožka, zrychlené dýchání, slabý nebo pisklavý pláč, nechuť k jídlu, skleslost, cyanóza (namodralá barva kůže) nebo zvracení. Starší děti se zdají ustrašené, rozmrzelé nebo zmatené. Těkají očima, vypadají apatické a trápí je časté bolesti hlavy. Obvykle také trpí třesem, slabostí, ospalostí, studeným potem, rozostřeným nebo zdvojeným viděním a problémy s řečí. Pokud nemoc postupuje a neléčí se, u postižených dětí dochází k záchvatům nebo ke komatu.

Diagnóza hypoglykémie

Lékař diagnostikuje hypoglykémií na základě změření hladiny glukózy v krvi dítěte. Obvykle nechá provést ještě rozbor moci a hormonů. Aby se ujistil, že nedojde k recidivě, bude se snažit zjistit možnou základní příčinu hypoglykémie. Dětem, jejichž matka je diabetička, nebo se narodily příliš malé nebo naopak příliš velké, je nutné zkontrolovat hladinu krevního cukru ihned po narození. Kontroluje třeba pravidelně opakovat, aby mohla být eventuální hypoglykémie včas zjištěna a léčena. Hypoglykémie se obvykle vyřeší během 24 hodin. Děti s cukrovkou, které se léčí inzulínem, mohou sledovat hladinu svého krevního cukru pomocí domácí testovací soupravy, kterou lze zakoupit. Dostane-li dítě záchvat nebo upadne do komatu, odvezte je okamžitě na pohotovost.

Léčba hypoglykémie

Dítě, u kterého zjistil lékař hypoglykémií, dostane ústy nebo nitrožilně glukózu. Upadne-li do bezvědomí, bude muset dostat nitrožilně infuzi roztoku glukózy nebo injekci hormonu glukagonu, který zvýší hladinu krevního cukru. Je-li dítě diabetik, doporučí mu lékař, aby mělo vždy při sobě něco sladkého (například bonbon nebo tabletu glukózy), co by si mohlo okamžitě vzít, kdykoli se objeví příznaky. Zřejmě bude také nutná úprava dávek inzulínu.
Děti s hypoglykémií by se měly vyvarovat dlouhodobého půstu. Jejich strava by měla být vyvážená. Lékař obvykle doporučí, aby dítě jedlo během dne častěji, ale malé porce, a dostávalo ještě něco malého k jídlu před spaním. Mělo by se vyhýbat sladkostem, které obsahují jednoduché cukry, neboť rychle zvyšují hladinu krevní glukózy. Potraviny obsahující složité cukry, například chleba nebo ovoce, pomáhají udržovat stálou hladinu cukru v těle. Adolescenti by se měli vyhýbat alkoholu.

Vložit příspěvek