1Srpen
2013

Retinoblastom u dětí

1. Srpen 2013 |
Retinoblastom u dětí
Děti

Retinoblastom u dětí je vzácný nádor oka vznikající na sítnici. Projevuje se postupnou ztrátou zraku až úplným oslepnutím postiženého oka, které navíc obvykle bolí. Retinoblastom, pokud je zjištěn dříve než se stačí zvětšit a rozšířit, je možné léčit ozařováním a chemoterapií. Pokud je nádor velký, je nutné odstranit celé oko, které se pak nahradí okem umělým. Jak se retinoblastom u dětí diagnostikuje a jaké jsou další možné metody léčby najdete v tomto článku.

Retinoblastom u dětí

Retinoblastom je ojediněle se vyskytující nádor oka, který vzniká na sítnici (tenká membrána v zadní části oka citlivá na světlo). Postihuje nejčastěji děti do 5 let věku. Rakovinné buňky z primárního nádoru na sítnici se mohou rychle rozšířit do ostatních částí těla, především do mozku.
Tento druh nádoru se vyskytuje většinou pouze v jednom oku, asi čtvrtina postižených dětí však ho má v obou očích. U některých dětí, zejména u těch, které mají postiženy obě oči, je retinoblastom dědičný. Má-li v rodině tuto nemoc jedno dítě, může se vyskytnout i u ostatních dětí; měly by být proto vyšetřeny na retinoblastom.

Příznaky retinoblastomu

Retinoblastom se projevuje postupnou ztrátou zraku až úplným oslepnutím postiženého oka. V raném stadiu nemoci vidí oftalmolog (specialista na oční nemoci) v zorničce oka bílý odraz. Některé děti mají strabismus nebo vyboulené oči. Postižené oko obvykle bolí. Nádor je viditelný v zorničce.

Diagnóza

Má-li některý z rodičů v rodinné anamnéze retinoblastom, měl by být novorozenec na tuto nemoc pravidelně kontrolován. Objeví-li se u něj příznaky retinoblastomu, je nutné důkladné vyšetření oftalmologem, který vyšetří dítěti lebku pomocí počítačové tomografie nebo magnetické resonance a zjistí umístění nádoru a jeho rozšíření. Lékař rovněž odebere dítěti jehlou vzorky kostní dřeně a mozkomíšního moku a pošle je do laboratoře na rozbor, který ukáže, zda došlo k rozšíření nádoru.

Léčba retinoblastomu

Je-li nemoc zjištěna dříve, než se nádor stačí zvětšit a rozšířit, oftalmolog se bude snažit zničit nádorové buňky ozařováním a chemoterapií a zachránit tak dítěti zrak. Jinak bude nutný chirurgický zásah. Léčba velkého nádoru spočívá v odstranění celého oka, které se nahradí okem umělým. Je možné také použít kryochirurgie, kdy se chirurg pokusí odstranit nádorové buňky tím, že je zmrazí. Třetím typem operace je fotokoagulace, kdy se pomocí úzkého světelného paprsku zničí krevní cévy, které vyživují nádor.

Nádory někdy recidivují. I když je léčba úspěšná, zůstává dítě ohroženo dalším druhem nádoru, osteosarkomem. Osoby, které retinoblastom překonaly, a ti, kdo mají tuto nemoc v rodinné anamnéze, by měli před plánovaným početím dítěte navštívit genetickou poradnu.

Související články

Vložit příspěvek