Jícen

Trápí vás potíže s jícnem? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží jícnu. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je refluxní choroba či rakovina jícnu a zánět jícnu nebo hiátová hernie. A příznaky onemocnění jícnu, kam patří pálení v krku, bolest na hrudi nebo pach z úst.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Enzymy

Enzymy

Enzymy jsou látky, které urychlují chemické reakce v těle a tím umožňují organismu žít a fungovat. Enzymy se vyskytují v celém organismu ve stovkách různých druhů. Za mnohými onemocněními stojí nedostatek určitého enzymu. Například albínům chybí enzym tyrozináza, který se účastní tvorby kožního pigmentu melaninu.

Bránice

Bránice

Bránice představuje hlavní dýchací sval, který rozděluje hrudní a břišní dutinu. Skrz bránici prochází jícen do žaludku, dále aorta a dolní dutá žíla. Právě přes tento otvor může horní část žaludku vklouznout do hrudní dutiny a vytvořit tak brániční kýlu. Jak se brániční kýla projevuje, jak se léčí a jaké další nemoci mohou vyvolat bolest bránice najdete v tomto článku.

Hiátová hernie

Hiátová hernie

Hiátová hernie je kýla, která vzniká protlačením jícnu a části žaludku skrz bránici do hrudní dutiny. Toto onemocnění vzniká nedostatečností závěsného aparátu mezi jícnem a bránicí. Hiátová hernie je ve většině případů léčena chirurgicky. Její komplikace jako pálení žáhy se dají léčit farmakologicky.

Rakovina jícnu

Rakovina jícnu

Rakovina jícnu vzniká z mnoha příčin, nejčastější jsou kouření, pití velkého množství alkoholu, požívání horké a kořeněné stravy. Rakovina jícnu může být nezhoubná a zhoubná. Zhoubná rakovina jícnu je velice nebezpečná, jelikož velice rychle metastazuje a je dlouho bez příznaků.

Refluxní choroba

Refluxní choroba

Refluxní choroba je stav, kdy dochází k návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu. Refluxní choroba se projevuje pálením žáhy a k tomu nejčastěji dochází po jídle nebo vleže. Refluxní choroba může vyústit až v zánět jícnu, tzv. refluxní ezofagitidu, ale také v Barretův jícen, což je stav, který může vést ke vzniku zhoubného nádoru.

Zánět jícnu

Zánět jícnu

Zánět jícnu je onemocnění, které může způsobit řadu obtíží. Ty pak mohou vyústit ve velmi vážnou situaci. Zánět jícnu způsobuje řada příčin. Nejčastěji vzniká zánět jícnu refluxní chorobou. Mezi další příčiny zánětu jícnu patří infekční onemocnění virem nebo plísní, vypití kyseliny nebo louhu. Léčba zánětu jícnu se liší podle příčiny.

Jícen

Jícen

Jícen je součást trávicí soustavy nacházející se na jejím začátku. Jícen je napojen na hltan, pokračuje v mezihrudí mezi plícemi až k bránici, kterou prostupuje a napojuje se dál na žaludek. Jícen je asi 25 cm dlouhý a může být postižen mnoha chorobnými procesy. Mezi nejčastější choroby postihující jícen je refluxní nemoc jícnu, která se projevuje pálením žáhy. Naneštěstí ani nádorové procesy v jícnu nejsou zcela výjimečné.

Příznaky

Pálení v krku

Pálení v krku

Nepříjemné pocity v krku jistě zná každý z nás. Nejčastěji jde o pocity škrábání, bolesti a pálení, které jsou vyvolány drážděním nervů v sliznici hrdla. To může být způsobeno zánětem v krku vyvolaným infekcí, kouřením nebo jícnovým refluxem. Především pro jícnový reflux, při kterém dochází k návratu kyselých šťáv ze žaludku zpět do jícnu, je pálení v krku typické. Pokud trpíte pálením a bolestmi v krku, vyhledejte raději lékaře, který dokáže určit hlavní příčinu vašich obtíží a stanovit vhodnou léčbu.

Kašel u dětí

Kašel u dětí

Kašel u dětí je velmi častý problém - každé dítě má jednou za čas rýmu a kašel. Akutní kašel - trvající do tří týdnů - je tedy velmi častý a většinou se nad ním není třeba výrazně pozastavovat. Nebezpečný je chronický kašel, který může ukazovat na závažnější onemocnění...

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku jsou obtěžující bolesti, které mohou být způsobeny celou řadou příčin. Bolesti v nadbřišku jsou výsledkem žaludečního vředu nebo zánětu žaludku, problém může ležet i v slinivce břišní. Bolesti v nadbřišku mohou mít příčinu také v játrech či žlučových cestách.

Bolení v krku

Bolení v krku

Bolení v krku - jeden z vůbec nejčastějších nepříjemných příznaků - zná každý z nás. Nejčastější příčinou bolesti v krku jsou samozřejmě záněty, zejména angína, a dále virové záněty dýchacích cest. Za bolestí v krku však může být poranění hltanu jídlem či jeho poleptání, někdy ale také bohužel nádory...

Černá stolice

Černá stolice

Černá stolice je patologický příznak, který ukazuje - pomineme li možnost konzumace jídla, které stolici zbarví - na krvácení z některé části zažívacího traktu. Stolice může být zbarvena různě - tmavá dehtovitá stolice ukazuje na krvácení ze žaludku či jícnu, naopak světlá krve ve stolici ukazuje na zdroj krvácení blíže konečníku...

Škytavka

Škytavka

Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...

Krev ve stolici

Krev ve stolici

Krev ve stolici je ve skutečnosti soubor příznaků různých nemocí. Krev ve stolici totiž může mít různou barvu v závislosti na tom, v které části trávicího traktu se krev do stolice dostala. Nehledě na to, jakou barvu krev ve stolici má, je to vždy závažný příznak, který nás má vždy nasměrovat k lékaři!

Říhání

Říhání

Říhání je přirozený proces, kterým se tělo zbavuje vzduchu z horních pasáží trávicí soustavy. Říhání se projevuje po spolykání vzduchu při jídle, pití, kouření apod. Říhání se může také ve větší míře objevovat v těhotenství. Říhání je neškodný fyziologický projev, pokud není ve větší míře. Poté může říhání poukazovat na onemocnění trávicí soustavy a je na místě navštívit lékaře.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.

Vlhký kašel

Vlhký kašel

Vlhký kašel - neboli produktivní kašel - je takový, při kterém vykašláváme větší množství hlenu, jež se ve zvýšené míře tvoří v poškozených dýchacích cestách. Vlhký kašel vzniká při nemocech jako jsou záněty průdušek, otoky plic, zápal plic, ale také při nádorech. Dlouhotrvající vlhký kašel by neměl být nikdy podceňován...

Suchý kašel

Suchý kašel

Suchý kašel je neproduktivní dráždivý kašel, který svým nositelům citelně znepříjemňuje život. Suchý kašel vzniká nejčastěji na podkladě přítomnosti dráždivých látek - prachu a různých alergenů. Zajímavé je, že suchý kašel může být způsoben i užíváním jedněch velmi používaných léků na krevní tlak...

Pach z úst

Pach z úst

Pach z úst je nepříjemný zdravotní i společenský problém. Může se vyskytovat v důsledku nedostatečné ústní hygieny, kde se pak hromadí v dutině ústní bakterie, ale i v důsledku některých onemocnění, jako např. cukrovky nebo přemnožení bakterií v trávicím traktu. Při přetrvávajícím pachu z úst bez zjevné příčiny a bez konzumace aromatických pokrmů bychom měli raději zvolit návštěvu lékaře.

Léčba

Endoskopie

Endoskopie

Endoskopie je procedura, při níž lékař prohlíží zevnitř duté tělesné orgány s cílem nalézt jejich poruchu nebo onemocnění. Přístroje, kterými se vyšetření provádějí, se nazývají endoskopy. Endoskopicky se nejčastěji vyšetřuje žaludek (přístroj se zavádí ústy), tzv. gastroskopie a tlusté střevo (přístroj se zavádí konečníkem), tzv. kolonoskopie. Pomocí endoskopie lze dnes provádět i poměrně rozsáhlé operace.