Nádory kůže

Trápí vás potíže s nádory kůže? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách nádorů kůže. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je melanom či basaliom a leukoplakie nebo hemangiom. A příznaky nádorů kůže, kam patří příznaky melanomu nebo vřed.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Prevence melanomu

Prevence melanomu

Melanom patří mezi nejagresivnější nádory kůže a proto je prevence před ním velice důležitá. Nejrizikovější skupinou lidé se světlou pokožkou, výskytem melanomu v rodině a lidé, kteří melanomem v minulosti již onemocněli. Nejlepší prevence proti melanomu je však zdarma a bezbolestná a to vyhnout se ultrafialovému záření a používat krémy s dostatečně vysokým ochranným faktorem.

Leukoplakie

Leukoplakie

Leukoplakie je označení pro drobné nestíratelné bílé povlaky, které se vyskytují nejčastěji v dutině ústní. Vznik leukoplakií je nejčastěji podmíněn kouřením. Vyskytují se však i nekuřácké leukoplakie, které mohou mít za následek vznik rakovinného ložiska. Léčba leukoplakie je většinou velmi snadná, stačí omezit kouření. V ojedinělých horších případech leukoplakie je však potřeba přistoupit k léčbě antimykotiky nebo k chirurgickému odstranění.

Hemangiom

Hemangiom

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév a vyskytuje se často u dětí již krátce po narození. Hemangiom však ve většině případů spontánně vymizí již ve školním věku. Rozeznáváme kapilární a kavernózní hemangiom, které se liší především svým vzhledem. Hemangiomy nejsou obvykle nebezpečné, jde spíš o kosmetickou záležitost, dokud však nedojde k jejich poranění.

Melanom

Melanom

Melanom je velmi zhoubný nádor kůže, který postihuje nejčastěji osoby se světlou pokožkou. Pro úspěšnou léčbu melanomu je důležité nádor včas diagnostikovat. Později, kdy melanom vytvoří metastázy, je totiž jeho léčba již komplikovaná až nemožná a často končí smrtí. Proto je nejlepší předejít melanomu správnou péčí o kůži a nebát se navštívit kožního lékaře. Rozpoznat podezřelý útvar na kůži se můžeme naučit i sami. Jak, to se dozvíte v tomto článku.

Basaliom

Basaliom

Basaliom, neboli basocelulární karcinom, je zhoubný nebolestivý nádor, který sice nevytváří metastázy, ale působí agresivně na místa svého vzniku. Tím může poškodit svaly, kosti a další tkáně v jeho okolí. Při nálezu jakýchkoliv podezřelých útvarů je potřeba navštívit kožního lékaře. I zde platí, že čím dřív se problém začne řešit, tím větší je šance na úspěch. Basaliom je totiž ve většině případů dobře léčitelný a co je hlavní, nezanechává následky.

Rakovina kůže

Rakovina kůže

Rakovina kůže je nádorové onemocnění a její výskyt se na celém světě stále zvyšuje. Rakovinou kůže jsou postiženi více lidí nad 60 let věku, avšak poslední dobou neustále stoupá počet těchto zhoubných nádorů i u mladých lidí. Kůže je velice důležitý orgán, který je vystavován mnoha škodlivým činitelům ze zevního prostředí a proto je potřeba pravidelná péče o ni a sledování veškerých změn. Prevencí rakoviny kůže je zejména ochrana před slunečním zářením.

Nemoci kůže

Nemoci kůže

Nemoci kůže vznikají porušením integrity kůže. Mezi nejčastější projevy nemocí kůže patří svědění, pálení nebo bolest. Stejně tak dochází u nemocí kůže ke zčervenání, otoku, tvorbě puchýřů, pupenů a podobně. Nemoci kůže mohou být pouhým symptomem pro závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší v případě pochybností navštívit kožního lékaře.

Lidská kůže

Lidská kůže

Lidská kůže je vrstva, která tvoří ucelený povrch našeho těla. Kůže má několik funkcí jako je například udržování stálosti vnitřního prostředí, mechanická ochrana před vnějšími vlivy, tepelný izolátor a další. Lidská kůže se skládá ze tří různých vrstev, které mají různé funkce. Patří sem epidermis, dermis a podkožní tuk a vazivo.

Příznaky

Vřed

Vřed

Vředem nazýváme hlubokou ránu - defekt - na kůži či sliznici určitého orgánu. Vředů je nepřeberné množství, nás však budou zajímat ty nejčastější, vředy žaludku a dvanáctníku, bércové vředy, vředy u pohlavně přenosných onemocnění a vředy na rohovce oka...

Melanom - příznaky

Melanom - příznaky

Melanom je zhoubný nádor, jehož původ je v melanocytech a podle příznaků se dělí na 4 typy. Melanomy pak vykazují společné příznaky jako například nepravidelnost, hnědou až černou barvu, vyvýšení atd. Melanom se může projevit prakticky všude po těle, výjimkou nejsou ani dlaně, či plosky nohou. Melanom se dokonce může vyskytovat i v oku a to v duhovce.

Léčba

Proč se chránit před sluncem?

Proč se chránit před sluncem?

Množství kožních nádorů v poslední době stoupá. Jedním z nejobávanějších kožních nádorů je jistě melanom. Za rizikový faktor se považuje především nadměrné vystavování kůže UV záření. Ochrana před sluncem by měla být tedy samozřejmostí.

Spinaliom - léčba

Spinaliom - léčba

Spinaliom je nejagresivnější nemelanomový nádor kůže. Léčba spinaliomu závisí na více faktorech. Jedním z nich je místo, kde se nádor nachází, dále léčba spinaliomu závisí na jeho tloušťce a v neposlední řadě na zdravotním stavu pacienta a mnoha dalších. Nejběžnější léčba spinaliomu je chirurgické odstranění nádoru. Mezi další možnosti léčby spinaliomu patří kryoterapie, ozařování nebo chemoterapie.

Basaliom - léčba

Basaliom - léčba

Basaliom neboli basocelulární karcinom je jedním z nejčastějších zhoubných nádorů kůže. Léčba basaliomu spočívá v chirurgickém odstranění nádoru. Dnes jsou však další nové a hlavně šetrnější léčebné postupy, jako například kryoterapie nebo fotodynamická terapie. Jaké jsou jejich výhody, či naopak nevýhody? Jaká jsou kritéria na použití těchto nových metod v léčbě basaliomu?

Melanom - na koho se obrátit

Melanom - na koho se obrátit

Na koho se můžeme obrátit v případě strachu z melanomu, či podezření na toto onemocnění? Melanom patří mezi kožní nádory a při jeho léčbě je velice důležité nádor podchytit včas. Proto je třeba vědět, na koho se obrátit v případě pochybností, či otázek na melanom. Ať už preventivně nebo při podezření na neobvyklý útvar se lze obrátit na praktického lékaře, kožního lékaře či dermatologickou poradnu.

Melanom - léčba

Melanom - léčba

Jaká je léčba melanomu? Nejdříve však při podezření na melanom musí lékař znaménko vyšetřit dermatoskopem a následně udělá histologické vyšetření a až po těchto procedurách se rozhoduje, jak postupovat v léčbě. Melanom může mít různá stádia rozvoje, ale v každém případě je chirurgicky odstraněn a rozdíl mezi stádii se projeví až v další případné léčbě. Do následné léčby melanomu patří chemoterapie nebo docházení do melanomových ambulancí.