14Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Akutní zánět slinivky

14. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Akutní zánět slinivky
Nemoci

Akutní zánět slinivky je onemocnění často způsobené žlučovými kameny, může být však také zapříčiněno konzumací jídel s vysokým obsahem tuků nebo konzumací alkoholu. Mezi nejčastější příznaky akutního zánětu slinivky patří silné bolesti břicha, zvracení a nevolnost. Akutní zánět slinivky mívá komplikovaný průběh a nesnadnou léčbu, velkou roli zde proto hraje prevence v podobě pestré a vyvážené stravy.

Akutní zánět slinivky

Slinivka břišní, odborně pankreas, je žláza, která se nachází v břišní dutině v blízkosti žaludku a dvanáctníku a v lidském těle plní dvě základní funkce. Akutní zánět slinivky, neboli akutní pankreatitida, je velice závažným onemocněním, jelikož kromě lehké formy může velice rychle progredovat a skončit smrtí pacienta vlivem multiorgánového selhání. Kromě toho může způsobit i závažné komplikace, které jsou dlouhodobé. Akutní zánět slinivky tak patří mezi nejzávažnější náhlé příhody břišní. Vzniku tohoto onemocnění lze předcházet zdravým životním stylem.

Funkce slinivky

Slinivka břišní se dělí na dvě části, exokrinní a endokrinní, které plní dvě různé funkce. Endokrinní část jejích buněk produkuje hormony významné pro udržování stálé hladiny cukru v krvi, tzv. inzulin a glukagon. Většina buněk slinivky břišní, tvořící exokrinní část slinivky,vytváří šťávu obsahující trávicí enzymy, pomocí kterých je v tenkém střevě štěpena potrava přicházející ze žaludku. Tato šťáva se ze slinivky do tenkého střeva dostává tenkým vývodem, na který se ještě před vyústěním do střeva napojuje vývod ze žlučových cest, a trávicí šťáva tak vtéká do střeva společně se žlučí. To má velký význam pro štěpení potravy, protože trávicí enzymy se do střeva dostávají v neaktivní podobě a aktivují se až po setkání se žlučí.

Příčiny vzniku akutního zánětu slinivky

Existuje řada příčin, která se podílí na vzniku akutního zánětu slinivky. Nejčastější příčinou jsou žlučové kameny. Ty se vytvářejí ve žlučníku, odkud mohou sestoupit do žlučovodu a ucpat společný vývod žlučových cest a slinivky. Do žlučovodů je však stále produkována žluč a ta se slinivkovým vývodem může dostat až slinivky a zde aktivovat trávicí enzymy. Aktivované enzymy, které za normálních okolností štěpí složky potravy, začnou tak trávit tkáň slinivky a nenávratně jí tak poškozovat. Dalšími příčinami akutního zánětu slinivky jsou jednorázový nadměrný příjem alkoholu, nebo poranění slinivky při úrazu břicha, typicky nárazem na řidítka při nehodě na kole. K jejímu vzniku však mohou přispívat i některé další faktory, například vysoká hladina tuků nebo vápníku v krvi nebo některé léky. V jiných případech může akutní zánět slinivky vzniknout rozšířením žaludečního vředu přes stěnu žaludku do okolí nebo infekcí virem příušnic, který napadá slinné žlázy, varlata a někdy i slinivku.

Příznaky akutního zánětu slinivky

Projevy akutní pankreatitidy můžou být velmi různorodé. Toto onemocnění však patří k nejzávažnějším náhlým příhodám břišním a proto je nezbytné ho co nejdříve rozpoznat. Klasickým příznakem akutního zánětu slinivky je velmi silná bolest břicha v okolí pupku, která může vystřelovat do zad a často je doprovázena nevolností a zvracením. Často bývají přítomny i zvýšené teploty bez přítomnosti etiologického agens, či také žloutenka. V některých případech dochází k silné reakci celého těla, která vede k šoku s poruchami vědomí, zástavou srdce, a někdy dokonce smrtí.

Komplikace akutního zánětu slinivky

Akutní zánět slinivky je závažným onemocněním, který může vést ke vzniku lokálních i celkových komplikací, které pacientův stav zhoršují.

Mezi lokální komplikace akutního zánětu slinivky břišní patří vznik abscesu, tedy dutinky vyplněné hnisem a nekrotickou hmotou. Rovněž se mohou vytvořit pseudocysty, tedy dutinky, které se vytvářejí několik týdnů po akutním zánětu, a jsou vyplněné tekutinou s vysokým obsahem enzymů. Dále může dojít k rozvoji infekce ve slinivce, či k dalším opakovaným zánětům a odumírání tkáně, kdy mluvíme o chronickém zánětu slinivky.

Systémové komplikace akutního zánětu slinivky zahrnují vznik cukrovky, žloutenky, snížené hladiny vápníku, zápalu plic, či syndromu respirační tísně. Dále se může stav komplikovat rozvojem sníženého krevního tlaku, zvýšené srdeční činnosti, včetně arytmíí. Může dojít i k poruchám funkce ledvin, nebo k rozvoji diseminované intravaskulární koagulace, což je život ohrožující stav.

Diagnostika akutního zánětu slinivky

Diagnostika akutního zánětu slinivky břišní vychází z klinického obrazu, laboratorních a zobrazovacích metod. U každého pacienta je nezbytné provést rentgenové vyšetření břicha, abychom vyloučili stav s perforací některého orgánu. Dále je nezbytné provést ultrasonografii břicha, CT, nebo ERCP, tedy endoskopickou retrográdní cholangiopankreatikografii. Jedná se o vyšetření, kdy se ústy zavede sonda až k vyústění slinivkového vývodu do dvanáctníku a tímto vývodem se zasune sonda do žlučových cest, čímž se ozřejmí uspání těchto cest a tedy i příčina onemocnění. Z laboratorních testů pátráme po zvýšení slinivkových enzymů, či přítomnosti bakterií.

Léčba akutního zánětu slinivky

Léčba akutního zánětu slinivky závisí na tíži onemocnění. Lehké formy obvykle nejsou léčeny, pouze dochází k rehydrataci pacienta a dodání nedostatečných iontů. Rovněž jsou podávány léky proti bolesti, tzv. analgetika. V těžších případech  je nutné pacienta hospitalizovat a pečlivě monitorovat. Léčba těžkého akutního zánětu slinivky spočívá v rehydrataci pacienta, léčbě bolestí, a podávání umělé výživy do krve tak, aby bylo zabráněno další produkci slinivkové trávicí šťávy, která by celou situaci ještě více zhoršovala. V těžkých případech se provádí chirurgické odstranění zničené tkáně slinivky. I přesto je však vysoké riziko úmrtí.

Prevence akutního zánětu slinivky

Mnohem lepší než akutní zánět slinivky léčit, je předcházet jejímu vzniku dodržováním některých preventivních zásad. Na prvním místě stojí jednoznačně správná životospráva zahrnující především vyrovnanou a pestrou stravu. Zvláště nebezpečné jsou jednorázově přijaté velké dávky alkoholu a tučných jídel. Doporučuje se nevyhýbat se žádným potravinám, ale všechny přijímat pouze v rozumné míře, aby naše tělo fungovalo správně a co nejdéle.

Související články

Diskuze

Aliali: Přítel 63r je dnes 5ty den hospitalizován s akutním zánětem slinivky,zatím je jen na kapavka je a tlumí silné bolesti břicha i zad/záda po operaci plotýnky r.2014 ho silné bolí už půl roku a dostává i křeče do nohy i do ruky../ Včera dostal čaj,dnes stavu a diet.polivku. víc jak 4 lžičky nezvládá, dnes dostal 38,3 teplotu,..zatím ani CT ani jiné vyšetření, tlak 130,/95..mam strach,že dostane zápal plic a že léčení je nedostatečné!

18. Říjen 2018 10:18

Artur: Dobry den..byl jsem hospitalizován na chirurgii s touhle diagnozou..mam 4 kapacku od soboty vecer..dnes jsem poprve jedl..prisna dieta..chci se zeptat..proc tolik kapacek?..a jeste jsém nebyl ani na ct vysetreni..tam jsem mel jit dnes ale misto toho jsem dostal kapacku...dekuju za odpověď

13. Listopad 2017 11:51

lindeee51@ seznam ,cz: Dobry den prosim vas pěkne moje maminka měla před třema rokama zanět slinivky určitě špatna strava a alkohol byla zaměstnana v restauraci nepije ale jednou třeba za měsic si da 3dc vina s vodou moc se o ni bojim mužeto ? prosim prosim

10. Březen 2017 03:30

Vložit příspěvek