12Srpen
2012
MUDr. Danica Deretic

Horečka

12. Srpen 2012 | MUDr. Danica Deretic
Horečka
Příznaky

Horečka je stav organismu, při kterém je jeho teplota vyšší než 38º Celsia. Je zřejmé, že horečka není univerzálně špatný příznak - pomáhá nám totiž bojovat s nemocí. Uvědomme si ale, že horečka náš organismus také vyčerpává a navíc může být způsobena nejen běžnou infekcí, ale také řadou vážných nemocí...

Horečka

Každý z nás měl alespoň jednou za život horečku. Určitě si vzpomenete na všechny nepříjemné pocity, které ji provázejí. Horečka může být součástí celé řady onemocnění od těch méně závažných, jako je například chřipka, až po nádorová onemocnění, která ohrožují lidské zdraví. Čím je tedy horečka způsobena, jaké jsou její důsledky a jak ji léčit? Odpověď naleznete v následujících řádcích.

Dělení horečky

Horečka - febris je definovaná jako stav organismu, jehož teplota je vyšší než 38º Celsia. Jako zvýšená teplota - subfebrilie se označuje teplota mezi 37 a 38 º C, hyperpyrexií je nazývána teplota nad 40 º C. Tyto hodnoty odpovídají teplotám měřeným v podpaží, při měření v ústech musíme odečíst 0,5 stupně, v konečníku v průměru až 1 stupeň v porovnání s podpažím. Horečka mívá různé příznaky, závisí na její fázi, výšce teploty a délce trvání. U každého člověka může mít variabilní průběh s ohledem na jeho věk, tělesnou konstituci a celkový zdravotní stav. Horečka se většinou začne projevovat pocitem chladu, bledostí, zimnicí a třesavkou. Při jejím dalším průběhu nemocný pociťuje celkovou slabost a únavu, bolest svalů, žízeň, zarudnutí v obličeji a nechutenství. Pocit chladu postupně vymizí. Když začne teplota klesat, objevuje se pocení, dehydratace, kůže bývá na omak teplá a narůžovělá.

Horečka a její vliv na organismus

Při horečce je lidské tělo více zatěžováno a stoupají nároky na náš metabolismus přibližně o 12% na každý 1 ºC navíc. Dochází ke ztrátám tekutin, zrychluje se srdeční frekvence, stoupá krevní tlak a  zvyšuje se spotřeba kyslíku. Při vysokých teplotách se u dětí mohou vyskytnout febrilní křeče, u dospělých poruchy vědomí a u seniorů je zvýšeno riziko srdečního selhání. Horečka má i kladné vlivy na naše tělo. Pomáhá nám k detoxikaci, rychleji aktivuje a zvyšuje imunitní odpověď, omezuje také množení některých choroboplodných organismů.

Horečka a její příčiny

Existuje bezpočet různých příčin horečky, které mohou mít různou závažnost. Je důležité všímat si, co horečce předcházelo a také příznaků, jenž ji doprovázejí.

 

Mezi nejčastější příčiny horečky patří:

 

  • bakteriální či virové infekce dýchacích cest (angína, chřipka, zápal plic), trávicího traktu (ze špatně tepelně upravených potravin), močových cest, centrálního nervového systému (zánět mozkových blan a mozku) dále HIV, zánět jater
  • cévní obstrukce – srdeční infarkt, plicní embolie
  • zánětlivá onemocnění, jako například zánět žil na dolních končetinách, systémový lupus erythematodes, dna, záněty kloubů a slepého střeva
  • nádory (leukémie, lymfomy, sarkomy)
  • léky (např. antibiotika, některé léky na srdce, aj.)

Léčba horečky

Horečka bývá varovným signálem, že v organismu není něco v pořádků. Na to je důležité brát ohled při samotné léčbě. Pátráme vždy po tom, co ji vyvolalo. Léky, které se používají na snížení tělesné teploty, se nazývají antipyretika. Při jejich užívání by se nemocný měl řídit příbalovým letákem, který je součástí každého balení. Mezi nejčastěji užívané léky patří paracetamol (Paralen, Panadol), kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpyrin) a ibuprofen (Ibalgin, Brufen). Při horečce je nutné zvýšit pitný režim, organismus ztrácí vodu a zejména u dětí a starých lidí hrozí dehydratace, neboli nadměrné ztráty tekutin. Dále si ke snížení teploty můžete pomoci studenými zábaly. Tělo by mělo být zabaleno do chladného obkladu o teplotě kolem 18 ºC. Při zábalu je nutné vynechat oblast nad srdcem a horní i dolní končetiny. Pokud máte vysokou horečku, vaše teplota neklesá a nebo nevíte, jaká je její příčina, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

 

Související články

Vložit příspěvek