18Březen
2012
MUDr. Jiří Dyntr
Diskuze

Horečka u dětí

18. Březen 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Horečka u dětí
Příznaky

Horečka u dětí je zvýšení tělesné teploty nad 37,5°C. Horečka u dětí může být způsobena mnoha faktory, například chřipkou, nachlazením, ale i různými zánětlivými onemocněními. V léčbě horečky u dětí se používá hlavně metod mechanického snížení teploty pomocí zábalů nebo vkládání ledových kostek do třísel. Horečka u dětí by neměla být nikdy brána na lehkou váhu, může totiž poukazovat na jinak skrytá onemocnění a komplikace.

Horečka u dětí

Horečka je zvýšení tělesné teploty nad 37,5°C a obvykle se vyskytuje jako příznak těžšího onemocnění nebo dalších neobvyklých stavů, které zasahují do normálních funkcí organismu. U dětí do 3 let je horečka zvláště významným příznakem, a to především proto, že může přinést důležitou informaci o skrytých onemocněních, která dosud probíhají skrytě. Zvláštní pozornost je pak třeba věnovat horečkám, které se často opakují nebo těm, které probíhají dlouhodobě.

Nejčastější příčiny horečky u dětí

Příčin horečky může být u dětí celá řada a mnohdy není jednoduché vyvolávající moment přesně určit. Velmi důležitou skupinu tvoří zánětlivá onemocnění. I běžné nachlazení nebo chřipka jsou často doprovázeny významným zvýšením teplot, podobně je tomu i u závažných celkových infekcí. Horečka se však může objevit také jako reakce na očkování, po podání některých léků nebo při příliš dlouhém pobytu na sluníčku nebo v jiných přehřátých prostorách. Také při vystavení extrémní fyzické zátěži nebo nevhodnému oblékání se mohou děti potýkat s různě závažnými horečkami; velmi závažnou příčinou jsou pak infekce nebo úrazy mozku, nádory a těžké úrazy spojené s poškozením tkání.

Horečka jako příznak

Horečka u dětí je nesmírně důležitým příznakem, který lékaře informuje o probíhajícím onemocnění. U dětí je však horečka tím závažnější, že jejich organismus ještě není zcela vyzrálý a vysoká teplota těla či horečka může způsobit mnoho nebezpečných komplikací, jako jsou svalové křeče nebo dokonce zástava dýchání. Proto je v péči o dětské pacienty věnována horečce zvýšená pozornost a je velmi důležité, aby rodiče věnovali zdravotnímu stavu svých dětí náležitou pozornost.

Správné měření teploty

Tělesná teplota se u malých dětí měří nejlépe v konečníku teploměrem k tomu určeným, a zasunutým 1 cm do řitního otvoru. Teplota v tělesných dutinách je o půl stupně vyšší než na kůži, v podpaží, tudíž je nutné dát pozor na chybnou interpretaci. Pokud to dítě zvládne, měří se teplota v podpaží.

Léčba horečky u dětí

Léčba horečky u dětí má oproti léčbě dospělých určitá specifika a využívají se také některé zvláštní metody. Poměrně často užívanou technikou pro snížení horečky jsou studené zábaly. Dítě se ovine osuškou namočenou do vlažné vody a v zábalu se nechá cca 15 minut, důležité přitom je, aby končetiny zůstaly volné a ve styku s mokrou osuškou bylo pouze tělo. Zábaly je možné po 30 až 60 minutách opakovat a je možné je kombinovat s podáváním chlazených nápojů. Cílem zábalů není dosáhnout normální teploty, ale snížit horečku o 1-2°C, proto je nutné tělesnou teplotu dítěte průběžně kontrolovat. Další velmi účinnou metodou, která se však používá méně často, je podávání ledových kostek v sáčku do třísel dítěte. Oblastí třísel procházejí velké tepny a krev, která jimi proudí, se ledem rychle ochlazuje a postupně se rozšíří do celého těla. Méně účinnými, zato však velmi šetrnými metodami léčby horečky, je omývání dítěte sedícího ve vaničce houbou nebo sprchování. Voda by při těchto procedurách měla mít teplotu kolem 30°C, tedy chladnější než normální teplota těla, ale přesto přijatelná pro choulostivý dětský organismus. Podobně jako u dospělých, lze i u dětí využít některé léky na snížení teploty, kvůli závažným nežádoucím účinkům na játra a mozek se však dětem do 15 let nesmí podávat acylpyrin.

Kdy s horečkou ihned k lékaři?

Lékaře se doporučuje navštívit ihned, když horečka u dítěte, nad 38 stupňů v podpaží, neklesá ani třetí den, nebo teplota nad 39,5 stupně neklesá během 24 hodin. Dále, když dítě málo pije, je dehydratované průjmem či zvracením, je ochablé, nereaguje na oslovení, má poruchy hybnosti, výrazné bolesti hlavy či ztuhlou šíji. Dále pokud má dítě výrazně chladné ruce, mramorovanou kůži nebo krvavé skvrnky na kůži. U dítěte do tří měsíců věku vždy, když je naměřena teplota nad 38,5 stupně v konečníku.

Související články

Diskuze

Anonym: Horečka je signálem, že se v organismu dítěte něco děje.. u nás to byla přes zimu 2x viróza, rýma, kašel... A na horečky jsem dávala Nurofen sirup - zabírá rychle, snadno se dávkuje a dětem většinou chutná. A samozřejmě hodně pít, větrat a když teploty neklesají, tak radši zavolat lékaři.

24. Duben 2014 04:28

lenka: nám tedy u dětí na horečku úplně nejvíc a nejlíp asi zabírá nurofen sirup. dá se dávat už od 3 měsíců a fakt je nej...i to dávkovátko je hodně v pohodě a dobře se z něj lék užívá (několikrát jsem již využila i na antibiotika)

17. Duben 2014 04:40

Vložit příspěvek