Žlučník

Trápí vás potíže se žlučníkem? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží žlučníku. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je zánět žlučníku či žlučníkové kameny a rakovina žlučníku. A příznaky onemocnění žlučníku, kam patří bolest v pravém podžebří nebo bolest břicha po jídle.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Rakovina žlučníku

Rakovina žlučníku

Rakovina žlučníku je zhoubné nádorové onemocnění žlučníku. Rakovina žlučníku se ze začátku může projevovat jako zánět, a proto se s léčbou samotné rakoviny žlučníku mnohdy začíná pozdě. Léčba rakoviny žlučníku je založena na chirurgickém odstranění žlučníku, chemoterapii a ozařování. Zhoubný nádor žlučníku je onemocnění s nejhorší prognózou mezi zhoubnými nádory.

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku může vzniknout z různých příčin, ale nejčastější z nich je zaklínění žlučového kamene ve žlučových cestách, s následným rozvojem zánětu. Zánět žlučníku se projevuje ostrou bolestí pod pravým žeberním obloukem, horečkou a příznaky podráždění pobřišnice. Zánět žlučníku se léčí antibiotiky, v těžších případech chirurgickým odstraněním žlučníku.

Vybíráme z kategorie

Žlučníkové kamenyŽlučník
Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny se mohou vyskytovat jak ve žlučníku, tak ve žlučových cestách. Mezi největší rizika žlučníkových kamenů je vznik tzv. biliární koliky, kdy se ve žlučových cestách zaklíní kámen. Vzniká pak zánět, který může mít těžký průběh a nakonec musí být žlučník chirurgicky odstraněn. Žlučníkové kameny se dají rozdělit do několika skupin podle složení.

Žlučník

Žlučník

Žlučník je hruškovitý orgán, který je uložen těsně pod játry. Ve žlučníku se skladuje a zahušťuje žluč, a to díky speciálním vlastnostem buněk jeho výstelky. Žlučník se tedy podílí na trávení tuků. Tento orgán však podléhá často chorobným procesům, mezi nejčastější patří žlučníkové kameny. Žlučník pak může být chirurgicky odstraněn.

Příznaky

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku jsou obtěžující bolesti, které mohou být způsobeny celou řadou příčin. Bolesti v nadbřišku jsou výsledkem žaludečního vředu nebo zánětu žaludku, problém může ležet i v slinivce břišní. Bolesti v nadbřišku mohou mít příčinu také v játrech či žlučových cestách.

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří je nepříjemný pocit, způsobený mnoha rozličnými příčinami. Bolest v pravém podžebří může být zapříčiněna problémy s játry a žlučovými cestami, ledvinou kolikou, onemocněním slinivky břišní nebo dvanáctníkovým vředem. Žádná z příčin bolesti v pravém podžebří by však neměla být podceněna...

Bolest břicha po jídle

Bolest břicha po jídle

Bolest břicha po jídle může být způsobena celou řadou faktorů. Bolest břicha po jídle může být způsobena samotnou stravou - nevhodnou, příliš těžkou, tučnou. Bolest břicha po jídle ale může vznikat i v souvislosti s onemocněním slinivky břišní, žlučníku a žaludečním vředem.

Bolest v boku

Bolest v boku

Bolest v boku je častý nepříjemný pocit, který čas od času zažívá každý z nás. Mezi příčiny bolesti v boku patří například sport - všichni známe onen nepříjemný pocit, který cítíme třeba při běhu. Bolest v boku může být také výsledkem různých závažných onemocnění dutiny břišní, a objeví li se bez zjevné příčiny, neměla by být brána na lehkou váhu...

Křeče v břiše

Křeče v břiše

Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který čas od času trápí každého z nás. Křeče v břiše jsou nejčastěji způsobeny nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto bychom tento příznak neměli za žádných okolností podceňovat...

Světlá stolice

Světlá stolice

Světlá stolice je patologický příznak, který ukazuje na poruchu jaterní tkáně nebo na problém s odtokem žluči. Barva stolice je totiž dána především přítomností žluči ve stolici, a je li stolice světlá, znamená to, že se žluč v játrech netvoří nebo že do střeva nepřitéká. Obě tyto příčiny světlé stolice mohou být velmi závažné a neměli bychom je podceňovat...

Škytavka

Škytavka

Škytavka je nepříjemný projev, který jednou za čas zažije každý z nás. Většinou je škytavka neškodným výsledkem triviálností jako mluvení při jídle, hurónské smíchu, atd. Škytavka - zvláště je-li dlouhodobá, neustupující, přicházející bez zjevné příčiny - však může být i projevem nemocí, z nichž některé jsou velmi závažné...

Plynatost

Plynatost

Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.

Říhání

Říhání

Říhání je přirozený proces, kterým se tělo zbavuje vzduchu z horních pasáží trávicí soustavy. Říhání se projevuje po spolykání vzduchu při jídle, pití, kouření apod. Říhání se může také ve větší míře objevovat v těhotenství. Říhání je neškodný fyziologický projev, pokud není ve větší míře. Poté může říhání poukazovat na onemocnění trávicí soustavy a je na místě navštívit lékaře.

Nadýmání

Nadýmání

Nadýmáním se označuje zvýšená tvorba plynů ve střevě, což je věc, která čas od času trápí takřka každého z nás. Nadýmání vzniká buď jako výsledek příjmu potravin, které označujeme jako nadýmavé, nebo může být nadýmání příznakem některých nemocí...

Svědění kůže

Svědění kůže

Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.

Bolest břicha

Bolest břicha

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Pach z úst

Pach z úst

Pach z úst je nepříjemný zdravotní i společenský problém. Může se vyskytovat v důsledku nedostatečné ústní hygieny, kde se pak hromadí v dutině ústní bakterie, ale i v důsledku některých onemocnění, jako např. cukrovky nebo přemnožení bakterií v trávicím traktu. Při přetrvávajícím pachu z úst bez zjevné příčiny a bez konzumace aromatických pokrmů bychom měli raději zvolit návštěvu lékaře.

Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol

Cholesterol je pro tělo velmi důležitá látka, která je však opředena mnoha mýty a pověstmi. Většina lidí vnímá totiž cholesterol jako něco univerzálně zlého - cholesterol je však potřebný pro tvorbu buněčných membrán, pro výrobu hormonů, atd. Špatně je, když máme cholesterolu mnoho, zejména tedy tzv. zlého cholesterolu, tzv. LDL. Jeho vysoká hladina vede ke vzniku aterosklerózy...

Zvracení

Zvracení

Zvracení je stav, který alespoň jednou za život potkal každého z nás. Zvracení totiž doprovází celou řadu chorob, méně i více závažných. Zvracení bychom neměli nikdy podcenit, jelikož může skončit těžkou, někdy až život ohrožující dehydratací a rozvratem vnitřního prostředí.

Léčba

Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.

Cholecystektomie

Cholecystektomie

Cholecystektomie je výkon, při kterém dochází k odejmutí žlučníku - otevřenou operací, nebo laparoskopicky. Důvodem pro cholecystektomii jsou nejčastěji žlučníkové kameny, záněty žlučníku a nádory žlučníku.

Vybíráme z kategorie

Operace žlučníku
Operace žlučníku

Operace žlučníku

Operace žlučníku je dnes nejčastěji laparoskopicky prováděná operace, která trvá v průměru 90 minut. Nejčastější operací žlučníku bývá cholecystektomie, tedy úplné vynětí žlučníku. Rizika operace žlučníku jsou malá, nejčastěji dochází k protržení žlučníku uvnitř těla s únikem kamenů do dutiny břišní.