Defekty kůže a popáleniny

Trápí vás potíže s kůží? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách defektů kůže. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako jsou dekubity či bércové vředypopáleniny. A příznaky defektů kůže, kam patří dehydratace, krvácení nebo vyrážka.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Syndrom diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy

Syndrom diabetické nohy je velice závažná komplikace, která provází onemocnění diabetem, cukrovou.

Epidermolysis bullosa – nemoc motýlích křídel

Epidermolysis bullosa – nemoc motýlích křídel

Nemoc motýlích křídel je vrozené onemocnění, které se vyznačuje tvorbou puchýřků. Tato nemoc je pro postižené velice invalidizující a má většinou vliv na chod celé rodiny.

Bradavice

Bradavice

Bradavice jsou jednou z nemocí kůže, které postihují kteroukoliv část těla. Příčinou bradavic je nákaza virem ze skupiny papilomavirů, která proniká do svrchních vrstev kůže a množí se tam. Mají pak vzhled kožních výrůstků, které mohou tvořit shluky květákovitých útvarů, mohou mokvat a být bolestivé.

Bércové vředy

Bércové vředy

Bércové vředy jsou dlouhodobé nepříjemné onemocnění vznikající v důsledku nedostatečnosti žilního systému dolních končetin. Bércové vředy se nejčastěji nacházejí v oblasti bérce, méně často pak v oblasti vnitřního kotníku. Původně nenápadná změna barvy kůže může vést až ke vzniku hluboké, rozsáhlé hnisající rány, tzv. vředu. Bércový vřed bývá častou komplikací cukrovky a jeho léčba bývá zdlouhavá.

Popáleniny

Popáleniny

Popáleniny jsou defekty kůže a sliznic způsobené vysokou teplotou. Popáleniny bychom neměli nikdy podceňovat, jelikož i na první pohled malá popálenina může zapříčinit velké zdravotní komplikace. Zvláště pozorně musíme dbát na popáleniny u dětí, kde i relativně malá popálenina ve skutečnosti postihuje výrazné procento povrchu těla a tím stoupá riziko ohrožení života dítěte.

Dekubity

Dekubity

Dekubity jsou defekty kůže, vzniklé postupným poškozováním buněk kůže tlakem. Dekubity vznikají nejčastěji u dlouhodobě ležících pacientů a jsou velmi bolestivé. Rizikovým faktorem vzniku dekubitů jsou již jednou zmíněná imobilizace, zvýšená vlhkost kůže, nebo třeba i obezita. Léčba dekubitů je velice náročná a zdlouhavá, proto je potřeba tomuto stavu předcházet.

Příznaky

Hemoroidy - příznaky

Hemoroidy - příznaky

Hemoroidy jsou velmi častým onemocnění žil konečníku, při kterém dochází k rozšíření jejich stěny. Mezi příznaky hemoroidů patří jednak krvácení z konečníku, které by mělo být vždy dobře vyšetřeno. Dalšími příznaky hemoroidů jsou svědění, bolest a problémy s vyprazdňováním.

Svědění kůže

Svědění kůže

Svědění je velmi nepříjemný stav, který má mnoho příčin. Jako příklad mohu uvést alergie, komáry, stres, chudokrevnost, cukrovku a samozřejmě kožní onemocnění. Při svědění kůže je důležité se ovládat a příliš se neškrábat, aby zbytečně nedošlo ke zhoršení situace poškozením pokožky a zavlečením případné infekce. Vždy je nutné se o daném stavu poradit s lékařem, který určí příčinu a následně i vhodnou léčbu.

Pupínky

Pupínky

Pupínky se mohou vyskytnout na nejrůznějších částech těla. Mají velké množství příčin a také u jednotlivých diagnóz vždy trochu jinak vypadají. Laik ovšem tyto drobné rozdíly není schopen rozpoznat. Kožní lékař se nejčastěji setkává s pupínky v podobě akné, ekzému, kontaktní dermatitidy či s pupínky jako příznaky virových a bakteriálních onemocnění.

Vyrážka

Vyrážka

Vyrážka je nepříjemný kožní příznak různých onemocnění, který se může projevovat jako červené skvrny, pupínky, puchýře, šupiny nebo strupy. Vyrážka může být způsobena nějakou infekcí či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku. Podrobnosti o vyrážce jako příznaku a její léčbě najdete v tomto článku.

Uhry

Uhry

Uhry, akné, pupínky, komedony či beďary. Mohli bychom jmenovat spoustu dalších názvů, kterými se dá pojmenovat zdravotní problém nejen mladistvých, který leč není život ohrožujícím onemocněním, působí nositeli velmi vážné zdravotní, sociální a psychické problémy, které mohou v některých případech končit až tragicky, popřípadě zanechávat trvalé následky nejen na těle, ale i na duši. Proto nelze toto onemocnění považovat jen za kosmetický defekt lidské kůže, ale musí se na něj přihlížet jako na kožní chorobu, kterou je nutno začít včas léčit.

Dehydratace

Dehydratace

Dehydratace je stav vznikající snížením příjmu nebo zvýšením výdeje tělních tekutin. Dehydratace může vznikat jak nedostatečným příjmem tekutin, tak i u některých závažných onemocnění, jako např. u cukrovky, cholery nebo tyfu. Důležitá prevence proti dehydrataci je vhodný pitný režim, hlavně v parném počasí a u novorozenců, kteří jsou na ztráty vody nejnáchylnější.

Krvácení

Krvácení

Krvácení je zcela běžná věc - ženy krvácí pravidelně v průběhu menstruační cyklu, každý z nás se již někdy řízl, nebo se jinak poranil. Problém nastává, když je krvácení masivní, když se nedá zastavit, když je dlouhodobé, skryté, nebo za ním leží záhadná choroba... Platí, že žádné závažné a také nevysvětlitelné krvácení by se nemělo podceňovat.

Léčba

Bércové vředy - léčba

Bércové vředy - léčba

Bércové vředy jsou velmi nepříjemné a bolestivé kožní defekty, vznikající nejčastěji u pacientů s poškozenou funkcí oběhového systému dolních končetin. Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu bércových vředů je obnovení správné funkce oběhového systému dolních končetin. Nutná je v tomto případě spolupráce pacienta a snaha zapojit se do léčby. Léčba bércových vředů není snadná, avšak přesto není nemožná.

Popáleniny a následná péče

Popáleniny a následná péče

Následná péče o pacienty, kteří prodělali závažné popáleniny, je velmi komplexní. Následná péče po popáleninách zahrnuje jednak rehabilitace, dále pak korekci jizev neinvazivními metodami, ale i metodami plastické chirurgie. Následná péče po popáleninách také musí zahrnovat psychoterapii, která pomáhá lidem s vyrovnáním se s novou životní situací. Ta je mnohdy tou důležitější složkou následné léčby popálenin.

Popáleniny - první pomoc

Popáleniny - první pomoc

Správná první pomoc při popáleninách může v mnoha případech zachránit život. Závažné popáleniny totiž mohou člověku ublížit natolik, že je nutné bezprostředně začít s resuscitací neboli oživováním. První pomoc při méně závažných popáleninách spočívá v chlazení a krytí popáleniny, které zamezí zanesení infekce. V závažnějších případech je již potřeba lékař.

Dekubity léčba

Dekubity léčba

Léčba dekubitů neboli proleženin, bolestivých defektů kůže, je komplexní. Léčba dekubitů je založena na odlehčení postižené tkáně, správném polohování ležících pacientů, na pravidelném čištění a ošetřování postižených míst a na zvýšené hygieně. U pokročilých dekubitů je však již jediným vhodným řešením léčba chirurgická. Za touto léčbou a její úspěšností stojí plastičtí chirurgové.