Náhlé stavy

Chtěli byste se dozvědět více o náhlých stavech? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách náhlých stavů. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je hypotermie či závažná dehydratace a akutní respirační insuficience nebo hypoglykemie. A příznaky náhlých stavů, kam patří závratě, bezvědomí nebo akutně vzniklá bolest břicha.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Akutní epiglottitida

Akutní epiglottitida

Akutní epiglottitida je onemocnění, které se vyskytuje u dětí a je život ohrožující. Jedná se o zánět epiglottis - nebo- li příklopky hrtanové, která otéká a ucpává dýchací cesty. Nejčastěji je epiglottitida způsobována bakterií Haemophilus influenzae, proti které se dnes již pravidelně očkuje a toto onemocnění tedy naštěstí není již tak časté, jak tomu bylo dřív.

Poranění hlavy

Poranění hlavy

Mezi poranění hlavy patří zlomeniny lebečních kostí a poškození mozkové tkáně silným nárazem do hlavy. Vždy má zásadní význam skutečnost, zda při úrazu došlo k poranění krevních cév či nikoliv. Nastane-li totiž krvácení, obklopí vylitá krev mozkovou tkáň a zabere značný prostor. Protože je mozek uzavřen v kostěném obalu, může jej tlak vyvolaný vylitou krví poškodit.

Apendicitida

Apendicitida

Apendicitida neboli zánět slepého střeva je onemocnění, které postihuje převážně mladé lidi do třiceti let. Příčiny tohoto onemocnění přímo souvisí s našimi stravovacími návyky. Především nedostatek vlákniny vede k tvorbě blokád ve střevech, které mohou vyvolat apendicitidu. Jaké jsou časné a pozdní příznaky, jaké onemocnění může maskovat apendicitidu a jak se léčí najdete v tomto článku.

Hypotermie

Hypotermie

Hypotermie je stav, při kterém je tělo vystaveno tepelným ztrátám. Hypotermie se nejdříve projeví razantním prokrvením periferie a následkem toho pozorujeme studené ruce a nohy, dále se objeví svalový třes. Pokud není hypotermie dále řešena, může stav vygradovat až k postupnému tlumení srdeční činnosti a nakonec smrti pacienta.

Otok mozku

Otok mozku

Otok mozku nebo také edém mozku vzniká zvýšenou hladinou vody a sodíku v mozkové tkáni. Otok mozku pak tlačí na lebeční kost a utlačuje neurony a gliové buňky. Otok mozku se projevuje úpornou bolestí hlavy a zvracením, může vést k bezvědomí a smrti nemocného. Léčba otoku mozku spočívá ve zmírnění nitrolebečního tlaku.

Purulentní bakteriální meningitida

Purulentní bakteriální meningitida

Purulentní bakteriální meningitida je zánětlivé onemocnění postihující mozkové a míšní obaly. Purulentní bakteriální meningitida může mít různé průběhy, přičemž nejtěžší z nich mohou skončit i smrtí. Léčba bakteriální meningitidy je antibiotická, lze se však chránit preventivně očkováním.

Závažná dehydratace

Závažná dehydratace

Závažná dehydratace vzniká z nejrůznějších příčin. Závažná dehydratace je velice nebezpečný stav, který může vést až k srdečnímu selhání. Dehydratace se nejdříve projeví žízní, u dětí pak apatií. Závažná dehydratace je léčena infuzemi. Závažná dehydratace hrozí v případě neustupujících průjmů a zvracení, při velkém krvácení atd.

Život ohrožující hodnoty draslíku

Život ohrožující hodnoty draslíku

Život ohrožující hodnoty draslíku se dělí na abnormálně vysoké nad 5,5 mmol/l – tzv. hyperkalemie a na abnormálně nízké pod 3,8 mmol/l – tzv. hypokalemie. Život ohrožující hodnoty draslíku způsobují například poruchy srdečního rytmu, který může být právě onou příčinou smrti. Život ohrožující hodnoty draslíku je třeba včas léčit, pro dobrou prognózu.

Závažná hypoglykemie

Závažná hypoglykemie

Závažná hypoglykemie je stav, který vzniká nejčastěji u diabetiků I. typu, když se předávkují inzulínem. Závažná hypoglykemie vzniká nedostatečnou hladinou glukózy v krvi, kterou potřebují naše buňky pro jejich správnou funkci. Závažná hypoglykemie může vést až do hypoglykemického komatu, který může končit smrtí.

Závažná hyperglykemie

Závažná hyperglykemie

Závažná hyperglykemie je stav, při kterém se hromadí glukóza v krvi, protože jí není umožněno dostat se do buněk. Závažná hyperglykemie vzniká, když je hladina cukru v krvi výrazně větší než 5,0 mmol/l. Závažná hyperglykemie se může vyskytovat ve formě dvou stavů, které na sebe mohou navazovat, a to hyperglykemická keto-acidóza a hyperglykemické koma.

Akutní respirační insuficience

Akutní respirační insuficience

Akutní respirační insuficience je stav, kdy do tkání organismu neproudí dostatek kyslíku a v krvi se hromadí oxid uhličitý. Akutní respirační insuficience má spoustu příčin – obstrukce dýchacích cest, poškození plicních sklípků, topení se. Léčba akutní respirační insuficience může vyžadovat i umělou plicní ventilaci.

Hypovolemický šok

Hypovolemický šok

Hypovolemický šok je stav organismu, který reaguje na velikou ztrátu objemu tekutiny v cévách. Hypovolemický šok vzniká hlavně ze 4 příčin, a to jsou akutní krvácení, rozsáhlé popáleniny, syndrom děravých kapilár a dehydratace. Hypovolemický šok se tělo snaží kompenzovat různými mechanismy, ale při jejich selhání může hypovolemický šok skončit smrtí.

Polytrauma

Polytrauma

Jako polytrauma jsou označována velmi závažná poranění, které postihují více orgánových soustav. Prognóza polytraumat velmi závisí na první pomoci, která je poskytnuta v první hodině poranění. Polytrauma tvoří nejčastější příčinu smrti ve věku od 1 roku do 40 let věku. Ošetření polytraumatu se zaměřuje na zajištění základních životních funkcí.

Příznaky

Svalové křeče

Svalové křeče

Svalové křeče nemusí být příznakem žádného onemocnění, nelze je však podceňovat. Mezi příčiny svalových křečí patří nadměrná fyzické aktivita a nedostatek hořčíku v organismu. Svalové křeče mohou být i výsledkem poruchy v nervovém a hormonálním systému.

Ochrnutí

Ochrnutí

Ochrnutí neboli obrna je pojem, pod kterým si každý představí invalidního člověka. Ochrnutí je ale ve skutečnosti výraz pro poruchu funkce jakéhokoliv svalu. Malá ochrnutí jsou běžná - velmi známá je třeba tzv. Bellova obrna lícního nervu, kdy nefungují svaly ovládající koutek...

Krvácení mimo menstruaci

Krvácení mimo menstruaci

Krvácení mimo menstruaci může být příznakem onemocnění pohlavních orgánů, především dělohy, avšak může být také nežádoucím účinkem při užívání hormonální antikoncepce či různých léků. Jaké krvácení se může objevit a u jakých onemocnění je krvácení mimo menstruaci příznakem najdete v tomto článku.

Dvojité vidění

Dvojité vidění

Dvojité vidění je vzhledem k důležitosti zraku opravdu nepříjemný problém. Dvojité vidění je dáno buď problémem v samotném oku či okohybných svalech, nebo je dvojité vidění dáno problémem v centrálním nervovém systému - například po otřesu mozku či cévní mozkové příhodě...

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...

Bolesti krční páteře

Bolesti krční páteře

Bolesti krční páteře - civilizační choroba 21. století - zná tařka každý. Bolesti krční páteře bývají spojeny jednak s nezdravým životním stylem - tedy sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu, a dále s tzv. ústřelem, tedy prudkým pohybem hlavy, po kterém následuje ztuhnutí svalů na krku...

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří je nepříjemný pocit, způsobený mnoha rozličnými příčinami. Bolest v pravém podžebří může být zapříčiněna problémy s játry a žlučovými cestami, ledvinou kolikou, onemocněním slinivky břišní nebo dvanáctníkovým vředem. Žádná z příčin bolesti v pravém podžebří by však neměla být podceněna...

Bolest končetin

Bolest končetin

Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.

Bolest beder

Bolest beder

Bolest beder je stav, který je převážně způsoben problémy s páteří, hlavní roli tu hraje houser, neboli lumbago. Věděli jste ale, že jako bolest beder se projevují některé záněty gynekologických orgánů stejně tak jako záněty ledvin a močových cest...?

Bederní páteř - bolesti

Bederní páteř - bolesti

Bolesti bederní páteře zná každý - nemít možnost se sehnout či se pohodlně položit nemá nikdo moc rád. Bolesti bederní páteře jsou přitom nejčastěji způsobeny následky nezdravého životního stylu, který vede k výhřezům meziobratlových plotének, artróze a dalším přidruženým obtížím...

Astma u dětí

Astma u dětí

Astma u dětí je jednou ze stále častějších chorob 21. století. Podstatou astmatu je uzavření průdušek a zánět v jejich stěně na podkladě určitého vyvolávajícího alergického podnětu. Astma je dnes - za předpokladu dodržování léčby - dobře léčitelné a zvladatelné onemocnění...

Bolest v kříži

Bolest v kříži

Bolest v kříži je v naší populaci velmi častá obtíž, ve valné většině však způsobená pouze špatnými pohybovými návyky. Bolest v kříži je nejlépe řešit udržením si zdravého životního stylu a zdravých pohybových aktivit. V tom nám může často pomoci i vhodné nastavení židle popřípadě kvalitní matrace a polštář zajišťující pohodlný a klidný spánek.

Bolest v boku

Bolest v boku

Bolest v boku je častý nepříjemný pocit, který čas od času zažívá každý z nás. Mezi příčiny bolesti v boku patří například sport - všichni známe onen nepříjemný pocit, který cítíme třeba při běhu. Bolest v boku může být také výsledkem různých závažných onemocnění dutiny břišní, a objeví li se bez zjevné příčiny, neměla by být brána na lehkou váhu...

Křeče v břiše

Křeče v břiše

Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který čas od času trápí každého z nás. Křeče v břiše jsou nejčastěji způsobeny nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto bychom tento příznak neměli za žádných okolností podceňovat...

Bolesti páteře

Bolesti páteře

Bolesti páteře jsou nejčastěji způsobeny sedavým způsobem života v kombinaci s jednorázovou nepřiměřenou námahou. Bolesti páteře se potom vyskytují jako součást artrózy, výhřezu meziobratlové ploténky, zúžení páteřního kanálu nebo osteoporózy...

Krev ve stolici

Krev ve stolici

Krev ve stolici je ve skutečnosti soubor příznaků různých nemocí. Krev ve stolici totiž může mít různou barvu v závislosti na tom, v které části trávicího traktu se krev do stolice dostala. Nehledě na to, jakou barvu krev ve stolici má, je to vždy závažný příznak, který nás má vždy nasměrovat k lékaři!

Bolest varlat

Bolest varlat

Bolest varlat je varovným příznakem, který souvisí s několika onemocněními. Ať už vznikne bolest varlat v souvislosti s úrazem, torzí varlete, zánětem, či varikokélou, je bolest varlete vždy důvodem k urychlené návštěvě lékaře. Mějme na paměti, že trvale poškozené varle může být příčinou neplodnosti...

Bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku

Bolesti v podbřišku mohou být projevem onemocnění orgánů, které jsou umístěné v této oblasti. U žen jsou často bolesti v podbříšku spjaty s jejich menstruačním cyklem. Dále mohou bolesti v podbříšku znamenat nejrůznější onemocnění trávicího nebo močového traktu. Bolesti v podbříšku nelze brát na lehkou váhu a vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest třísel

Bolest třísel

Bolest třísel je příznak nejčastěji způsobený špatným stylem chůze , při kterém dochází k nerovnoměrnému zatěžování svalů a jejich následnému přetěžování. Mezi méně časté příčiny může patřit zánět apendixu, zánět tíhových váčků (burzitida) nebo tříselná kýla. Bolesti třísel lze často předejít prevencí a zvolením vhodné obuvi. Při delší bolesti je však vhodné navštívit lékaře a předejít tím možným komplikacím.

Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku, nebo chcete-li bolest umístěná ve střední části břicha, je nepříjemný pocit, který někdy zažívá každý z nás. Bolest žaludku může mít celou řadu příčin - stres, požití nevhodného jídla či pití, atd. Bolest žaludku však může mít i celou řadu závažnějších důvodů a v žádném případě by neměla být - zvláště trvá-li dlouho či je-li neobvyklá - podceňována...

Bolest břicha

Bolest břicha

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Hematom

Hematom

Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?

Bolest kolene

Bolest kolene

Bolest kolene je věc, která dříve nebo později potká každého z nás. Není se čemu divit, neboť kolenní kloub je spolu s kyčelním kloubem jedním z nejvíce namáhaných kloubů v lidském těle. Proto asi nikoho nepřekvapí, že velká část bolestí kolene je spojena s nadměrnou námahou, která je nejčastěji způsobena vykonáváním nějakého sportu. V tomto textu si řekneme, jaké jsou příčiny bolesti kolene, a některé si rozebereme.

Bolest ramene

Bolest ramene

Bolest ramene je obtěžující a fyzickou aktivitu omezující příznak, který může mít řadu příčin. Bolest ramene je nejčastěji způsobena tzv. syndromem bolestivého ramene, které vzniká postupným poškozováním a přetěžováním ramenního kloubu. Bolest ramene však může způsobit také úraz a osteoartróza...

Bolest nohou

Bolest nohou

Bolest nohou je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se lidé potýkají. Bolest může překvapit náhle a krátkodobě či obtěžovat opakovaně nebo dlouhodobě. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, který tu pravou příčinu odhalí a následně doporučí vhodnou léčbu. Léčba bolesti nohou zahrnuje odpočinek, léky proti bolesti, protahovací cvičení či změnu v návycích nebo obuvi. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.

Bolest hlavy

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří k jednomu z nejčastějších příznaků, které trápí lidskou populaci a je to jeden z nejčastěji udávaných důvodů návštěvy lékaře vůbec. Bolest hlavy jako příznak může doprovázet celou řadu lehčích onemocnění, která nejsou nikterak závažná, ale na druhou stranu dokáže signalizovat až život ohrožující choroby a stavy. Jakákoliv bolest nás vždy varuje, že v našem těle není něco v pořádku. Zdrojem bolesti hlavy bývají obaly mozku, oči, zuby, sliznice, svaly a další tkáně v oblasti hlavy a krku, které jsou velice dobře propleteny citlivými nervovými vlákny.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.

Akutně vzniklá bolest břicha

Akutně vzniklá bolest břicha

Akutně vzniklá bolest břicha já náhle vzniklá bolest pociťovaná v různých částech břicha. Akutně vzniklá bolest břicha může znamenat život ohrožující stav a vždy je potřeba, aby byla konzultována s lékařem. Akutně vzniklou bolestí břicha se projevují i náhlé příhody břišní, které vznikají nejčastěji neprůchodností střev, zánětem, či poraněním.

Bolest  krku

Bolest krku

Bolest krku je opravdu častý problém velké části naší populace. Většina bolestí krku jde na vrub tzv. "problémů s páteří" a také svalové ztuhlosti. Obě tyto příčiny bolesti krku jsou způsobeny hlavně nezdravým životním stylem a nedostatkem pohybu. Jiný problém představuje náhle vzniklá bolest krku spojená se ztuhnutím šíje, které mohou být příznakem meningitidy. Tyto potíže by měly znamenat bezodkladnou návštěvu lékaře...

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu - běžný příznak celé skupiny nemocí či stavů, který zná skoro úplně každý. Věděli jste například, že krvácení z nosu je často spojeno se zlozvyky, jako je strkání prstu do nosu nebo příliš častá aplikace nosních sprejů s vysokým obsahem steroidů...? Že ne? Pak určitě čtěte dál...

Bolest očí

Bolest očí

Bolest obou očí je častý příznak omezeného počtu chorob. Mezi nejčastější příčiny bolesti očí patří tzv. refrakční vady - krátkozrakost a dalekozrakost, dále tzv. konjuktivitida - zánět spojivek, a v neposlední řadě syndrom suchého oka. Vzhledem k důležitosti zraku by bolesti očí neměly být nikdy podceněny.

Bolest oka

Bolest oka

Bolest oka je nepříjemný pocit, který může být způsoben celou řadou nemocí. Mezi základní příčiny bolestí oka patří glaukom - zelený zákal, ječné zrno, zánět spojivek, nebo poranění oka. Platí, že vzhledem k důležitosti zraku by žádná bolest oka neměla být podceňována.

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku je velmi závažný příznak nemocí, které mohou zrak poškodit i trvale. Závažnými příčinami náhlé ztráty zraku jsou porucha cévního zásobení oka, odchlípení sítnice, krvácení do sklivce, ale také cévní mozková příhoda. Z toho plyne, že náhlá ztráta zraku by nás vždy měla vést k neprodlené návštěvě lékaře...

Závratě

Závratě

Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...

Bezvědomí

Bezvědomí

Bezvědomí je stav, při kterém dochází k úplnému či částečnému přerušení vnímání podnětů, které k nám přicházejí z okolí. Bezvědomí má celou řadu příčin. Některé z příčin bezvědomí leží v samotném mozku - nádory, krvácení, epilepsie, jiné mimo něj - například selhání různých orgánů. Ať už je příčina bezvědomí jakákoliv, je vždy nutné přivolat lékaře a žádné bezvědomí nepodcenit...

Bílkovina v moči

Bílkovina v moči

Bílkoviny jsou látky, které se smí v moči vyskytovat jen ve velmi omezeném množství. Zvýšená hladina bílkovin v moči ukazuje na různé patologické procesy. Bílkoviny v moči tak mohou ukazovat na záněty, systémová onemocnění, nebo přímo na onemocnění ledvin, které moč tvoří.

Krvácení

Krvácení

Krvácení je zcela běžná věc - ženy krvácí pravidelně v průběhu menstruační cyklu, každý z nás se již někdy řízl, nebo se jinak poranil. Problém nastává, když je krvácení masivní, když se nedá zastavit, když je dlouhodobé, skryté, nebo za ním leží záhadná choroba... Platí, že žádné závažné a také nevysvětlitelné krvácení by se nemělo podceňovat.

Zvracení

Zvracení

Zvracení je stav, který alespoň jednou za život potkal každého z nás. Zvracení totiž doprovází celou řadu chorob, méně i více závažných. Zvracení bychom neměli nikdy podcenit, jelikož může skončit těžkou, někdy až život ohrožující dehydratací a rozvratem vnitřního prostředí.

Léčba

Co dělat při retenci moči…?

Co dělat při retenci moči…?

Co dělat při retenci moči…? Retence moči je stav, při kterém se hromadí moč z různých důvodů v kterémkoliv místě močového traktu. Při vzniku problémů s retencí moči vyhledejte lékaře, který zjistí příčinu problému a vyřeší jej. Příčina retence moči může být v močových kamenech, častých zánětech močových cest, které způsobí srůsty apod.

Racionální chování u dopravní nehody

Racionální chování u dopravní nehody

Racionální chování u dopravní nehody se dá popsat do několika jednoduchých doporučení, která mohou sloužit jako určitá kostra pro řešení. Racionální chování u dopravní nehody by v prvé řadě mělo být takové, abyste jako zachránce nebyl sám ohrožen, a mohl tak pomoci ostatním.

Resuscitace u dětí

Resuscitace u dětí

KPCR u dětí a dospělých patří mezi základní výkon prováděný v první pomoci. KPCR u dětí je sled na sebe navazujících událostí, které mají za úkol co nejefektivněji pomoct postiženému dítěti při náhlé zástavě srdce. KPCR u dětí není složité na provedení a měl by ji znát každý rodič.

Resuscitace u dospělých

Resuscitace u dospělých

KPCR u dospělých patří mezi základní výkon prováděný v první pomoci. KPCR u dospělých je sled na sebe navazujících událostí, které mají za úkol co nejefektivněji pomoct postiženému při náhlé zástavě srdce. KPCR u dospělých není složité na provedení a měl by ji znát každý z nás.