Slinivka

Trápí vás potíže se slinivkou? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží slinivky. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je akutní zánět slinivky či chronický zánět slinivky a nádor slinivky. A příznaky onemocnění slinivky, kam patří bolest břicha nebo plynatost.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Slinivka

Slinivka

Funkce slinivky břišní jdou rozdělit do dvou skupin. První je funkce slinivky břišní při trávení potravy, a to všech jejích složek – bílkovin, cukrů a tuků. Druhá funkce slinivky břišní je endokrinní. Produkuje hormony inzulin, glukagon a somatostatin, které hrají nezastupitelnou roli v metabolismu cukrů. Při poruše endokrinní funkce slinivky břišní se objevuje nemoc, zvaná diabetes neboli cukrovka.

Chronický zánět slinivky

Chronický zánět slinivky

Chronický zánět slinivky je charakteristický velmi silnou a nepříjemnou bolestí v nadbřišku. Chronický zánět slinivky se může vyvinout v další komplikace jako např. žloutenku, cukrovku II. typu, ve výjimečných případech i v nádor slinivky. Kompletní léčba chronického zánětu slinivky není v současné době možná, pacienti však mohou zlepšit kvalitu svého života správnou životosprávou a spoluprací s lékaři.

Akutní zánět slinivky

Akutní zánět slinivky

Akutní zánět slinivky je onemocnění často způsobené žlučovými kameny, může být však také zapříčiněno konzumací jídel s vysokým obsahem tuků nebo konzumací alkoholu. Mezi nejčastější příznaky akutního zánětu slinivky patří silné bolesti břicha, zvracení a nevolnost. Akutní zánět slinivky mívá komplikovaný průběh a nesnadnou léčbu, velkou roli zde proto hraje prevence v podobě pestré a vyvážené stravy.

Nádor slinivky

Nádor slinivky

Nádor slinivky patří mezi sedm nejčastějších typů nádorů. Mezi nádory slinivky patří i tzv. duktální adenokarcinom, u něhož je prognóza pro pacienty velmi nepříznivá, pětiletého dožití se dočká jen kolem 16 % pacientů. Mezi hlavní příznaky nádorů slinivky patři nechutenství, bolesti břicha, únava, žloutenka nebo neočekávaný záchvat akutní pankreatitidy.

Příznaky

Glukóza v moči

Glukóza v moči

Glukóza v moči je patologický příznak, při kterém dochází k propuštění krevní glukózy v ledvinách do moči, kde za normálních podmínek glukóza není. Glukóza v moči je jedním z nejtypičtějších příznaků cukrovky - diabetu mellitu.

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech

Bolesti v zádech jsou civilizační nemoc postihují obrovské množství lidí tzv. západního světa. Bolesti v zádech jsou výsledkem zejména nezdravého životního stylu, který ústí v nemoci jako spondylóza, artróza, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky a různé záněty...

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku

Bolesti v nadbřišku jsou obtěžující bolesti, které mohou být způsobeny celou řadou příčin. Bolesti v nadbřišku jsou výsledkem žaludečního vředu nebo zánětu žaludku, problém může ležet i v slinivce břišní. Bolesti v nadbřišku mohou mít příčinu také v játrech či žlučových cestách.

Bolesti kolem pupku

Bolesti kolem pupku

Bolesti kolem pupku jsou časté obtíže, způsobené celou řadou nemocí. Bolesti kolem pupku mohou být způsobeny žaludečním vředem či zánětem žaludku, problémy se slinivkou břišní či se žlučníkem. Častou příčinou bolestí kolem pupku je také pupeční kýla...

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří

Bolest v pravém podžebří je nepříjemný pocit, způsobený mnoha rozličnými příčinami. Bolest v pravém podžebří může být zapříčiněna problémy s játry a žlučovými cestami, ledvinou kolikou, onemocněním slinivky břišní nebo dvanáctníkovým vředem. Žádná z příčin bolesti v pravém podžebří by však neměla být podceněna...

Bolest břicha po jídle

Bolest břicha po jídle

Bolest břicha po jídle může být způsobena celou řadou faktorů. Bolest břicha po jídle může být způsobena samotnou stravou - nevhodnou, příliš těžkou, tučnou. Bolest břicha po jídle ale může vznikat i v souvislosti s onemocněním slinivky břišní, žlučníku a žaludečním vředem.

Bolest v boku

Bolest v boku

Bolest v boku je častý nepříjemný pocit, který čas od času zažívá každý z nás. Mezi příčiny bolesti v boku patří například sport - všichni známe onen nepříjemný pocit, který cítíme třeba při běhu. Bolest v boku může být také výsledkem různých závažných onemocnění dutiny břišní, a objeví li se bez zjevné příčiny, neměla by být brána na lehkou váhu...

Křeče v břiše

Křeče v břiše

Křeče v břiše jsou nepříjemným problémem, který čas od času trápí každého z nás. Křeče v břiše jsou nejčastěji způsobeny nadýmáním, průjmem nebo zácpou, u žen také menstruací. Existuje ale celá řada závažných příčin křečí v břiše, a proto bychom tento příznak neměli za žádných okolností podceňovat...

Plynatost

Plynatost

Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.

Bolest břicha

Bolest břicha

Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...

Slinivka - příznaky

Slinivka - příznaky

Příznaky onemocnění slinivky břišní jsou často společné jak pro záněty slinivky, tak pro nádorová onemocnění slinivky. Mezi charakteristické příznaky patří například silné bolesti břicha, pocity na zvracení nebo dokonce zvracení, nechutenství a plynatost. V důsledků těchto příznaků musí být často potrava podávána nitrožilně. Mezi další, poměrně častou komplikaci onemocnění slinivky patří vznik cukrovky nebo žloutenky.

Léčba

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)

ERCP (Endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie)

ERCP neboli endoskopická retrográdní cholangio-pankreatografie je endoskopické vyšetření, pomocí kterého lze odebírat vzorky tkání, zjistit průchodnost vývodů slinivky břišní a žlučovodů, nebo se jen podívat do míst, kam se dříve dostali lékaři pouze při operacích. ERCP je tedy pro pacienta mnohem šetrnější vyšetření a komplikace spojené s operací, jsou zde sníženy na minimum.

Léčba nádoru slinivky břišní

Léčba nádoru slinivky břišní

Léčba nádoru slinivky je proces velmi závisející na umístění nádoru, typu nádoru a jeho stádiu, popřípadě rozšíření metastáz. V léčbě nádoru slinivky se nejčastěji užívá chirurgické odstranění nádoru nebo chemoterapie. Vzhledem k nebezpečnosti i komplikovanému přístupu k některým nádorům, jsou léčba, a tím pádem i prognózy pacientů značně individuální.

Léčba zánětu slinivky bříšní

Léčba zánětu slinivky bříšní

Léčba zánětu slinivky spočívá především v tlumení bolesti, zajišťování dostatečného příjmu tekutin i potravy, a to často i nitrožilně. Všechna opatření by měla vést k zabránění vzniku šokového stavu, který pacienta ohrožuje na životě. V další fázi léčby zánětu slinivky se uplatňuje změna pacientových stravovacích návyků a omezení konzumace určitých potravin. I přes všechnu snahu špičkových pracovišť o léčbu zánětu slinivky, stále více jak polovina pacientů na následky onemocnění umírá.