Endokrinní systém

Seznam kategorií

Nemoci

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko neboli IUD (intrauterine contraception device) je formou antikoncepce, kterou zavádí gynekolog přímo dovnitř dělohy. Její velkou výhodou je, že se od ženy nevyžaduje žádná další péče.

Endokrinní systém

Endokrinní systém

Endokrinní systém je systém žláz vyměšující hormony, které se vyplavují do krevního oběhu a odtud řídí důležité pochody v našem těle. Žlázy rozdělujeme na žlázy s vnější sekrecí, jako například potní žlázy a žlázy s vnitřní sekrecí, které vyplavují hormony a v případě slinivky břišní i např. inzulín.

Příznaky

Padání vlasů při kojení

Padání vlasů při kojení

Padání vlasů při kojení je běžná reakce organismu na proběhlé těhotenství a hlavně hormonální výkyv. Po porodu totiž prudce klesne hladina pohlavních hormonů a ženě začnou vypadávat vlasy. Kojení jako takové padání vlasů nezpůsobuje a tudíž není nutné jej předčasně ukončovat. Kromě poklesu hormonů může padání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů či minerálů.

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu

Padání vlasů po porodu je běžně se vyskytující, avšak nepříjemný problém, který potká snad každou ženu. Padání vlasů bývá způsobeno prudkým poklesem pohlavních hormonů brzy po porodu. Tento jev je zcela přirozený a odráží pouze hormonální změny v těle. Pokud Vás ale padání vlasů znepokojuje, neváhejte navštívit kožního lékaře, který navrhne vhodná vyšetření a řešení.

Oteklé prsty

Oteklé prsty

Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.

Neprospívání

Neprospívání

Neprospívání je stav, kdy dítě neroste a nepřibírá na váze tak, jak by mělo. U dospělého se jedná o hubnutí. Důvodů pro neprospívání je celá řada a jsou rozdílně závažné. Příčinou může být nevhodná strava, nedostatečný příjem potravy, zvracení, porucha trávení, dědičná onemocnění nebo psychické vlivy. Proto by dítě mělo být pod pravidelnou kontrolou dětského lékaře, aby se včas odhalilo nedostatečné přibývání na váze a výšce a mohl se tento problém řešit.

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů není problém trápící pouze ženy, ale i muže. Zejména u mužů dochází se zvyšujícím se věkem k vytváření "koutů" na čele, lysinek na temeni, až většinou zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen vlasy vypadávají spíše v určitých místech, kde se tvoří okrouhlé lysinky. Jaké jsou příčiny a léčebné možnosti nadměrného vypadávání vlasů?