Štítná žláza

Trápí vás potíže se štítnou žlázou? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží štítné žlázy. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je struma či zánět štítné žlázyrakovina štítné žlázy nebo zvýšená funkce štítné žlázy. A příznaky onemocnění štítné žlázy, kam patří příznaky hypertyreózy, příznaky hypotyreózy nebo únava.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko neboli IUD (intrauterine contraception device) je formou antikoncepce, kterou zavádí gynekolog přímo dovnitř dělohy. Její velkou výhodou je, že se od ženy nevyžaduje žádná další péče.

Brzlík

Brzlík

Brzlík neboli thymus je žláza, která obsahuje základní jednotky imunitního systému, lymfocyty. Je jisté, že brzlík se v prvních letech života podílí na vytvoření způsobu, jakým bude imunitní systém pracovat. Brzlík je součástí rozsáhlého imunitního sytému a jeho poruchy se mohou projevit prostřednictvím různých defektů imunity a někdy vést i k závažným nemocím.

Autoimunitní záněty štítné žlázy

Autoimunitní záněty štítné žlázy

Autoimunitní záněty štítné žlázy jsou choroby, které se vyznačují tím, že protilátky či buňky našeho imunitního systému útočí proti buňkám štítné žlázy. Dvě základní onemocnění z této skupiny jsou Graves-Basedowa nemoc a tzv. Hashimotova tyreoiditida. Oba tyto autoimunitní záněty štítné žlázy mohou mít opravdu nepříjemné a nebezpečné projevy.

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza je především nemocí štítné žlázy, avšak může vzniknout z různých příčin. Často se objevuje snížená funkce štítné žlázy při autoimunitním onemocnění tzv. Hashimotově tyreoiditidě, což je chronický zánět této žlázy postihující především ženy ve středním věku. Léčba spočívá v doplňování chybějících hormonů a pravidelných kontrolách u ošetřejícího lékaře zvaného endokrinolog.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje zrychlením metabolismu celém organismu. Zvýšená funkce štítné žlázy může být primárně způsobena problémem přímo ve žláze či sekundárně onemocněním hypofýzy. Zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje urychleným metabolismem, který vede k vyčerpání, únavě, průjmu či hubnutí. Dalším projevem bývá zvětšení žlázy a vypoulené oči.

Struma

Struma

Struma znamená zvětšení štítné žlázy oproti normě. Struma může vzniknout z různých důvodů, nejčastější příčinou je nedostatečný přívod jódu potravou. Struma může působit obtíže kvůli své velikosti, kdy utlačuje své okolí nebo může způsobit abnormální produkci hormonů štítné žlázy. Léčba strumy závisí na příčině onemocnění a jeho rozsahu.

Zánět štítné žlázy

Zánět štítné žlázy

Záněty štítné žlázy jsou poměrně častým onemocněním, které mají různé příčiny a projevy. Obecně jsou rozděleny dle průběhu onemocnění do třech skupin. Prognóza zánětů štítné žlázy je při správné a včasné terapii velmi dobrá, nicméně může dojít ke komplikacím choroby, které spočívají například ve snížení funkce štítné žlázy tzv. hypotyreóze.

Rakovina štítné žlázy

Rakovina štítné žlázy

Rakovina je dle některých poměrně častá, dle jiných naopak vzácná. Pravdou však zůstává, že zhoubný nádor štítné žlázy postihuje jednoho na deset tisíc obyvatel. Dnes patří mezi dobře léčitelné nemoci, které mají velmi dobrou prognózu. Především proto, že nejčastější formou je nezhoubný nádor zvaný adenom. Zhoubná forma rakoviny štítné žlázy obvykle nemá žádné projevy a jeji hlavní nevýhodou jsou metastázy.

Nemoci štítné žlázy

Nemoci štítné žlázy

Nemoci štítné žlázy mohou vznikat z nejrůznějších příčin. Mezi nejčastější příčiny nemoci štítné žlázy patří zvětšení orgánu oproti normě, zvýšení či snížení tvorby hormonů, záněty či nádory. Nemoci štítné žlázy jsou dobře léčitelné, což nám poskytuje velkou naději pro nemocného, že povede zcela normální život.

Štítná žláza

Štítná žláza

Štítná žláza je orgán produkující hormony. Tyto hormony ovlivňují spoustu pochodů v lidském těle od hospodaření s vápníkem po odbourávání tuků. Bohužel, štítná žláza je velmi citlivá na vlivy vnějšího prostředí či poruchy přímo v organismu, což způsouje řada rozlišných chorob. Dnes však dokážeme štítnou žlázu efektivně léčit a nemocného vrátit do normálního života.

Příznaky

Absces

Absces

Abscesy neboli hlízy jsou ohraničená zánětlivá ložiska, která se mohou tvořit kdekoliv uvnitř těla nebo na jeho povrchu. Jejich rozměry se různí od drobných puchýřků a vřídků na kůži nebo při vlasových koříncích až po závažnější abscesy zubních lůžek nebo abscesy vnitřních orgánů, například při zánětu slepého střeva (apendixu).

Otoky víček

Otoky víček

Otoky víček je nepříjemný problém, který trápí především jedince trpící alergií. Alergie však není jediné onemocnění, při kterém se otoky víček mohou vyskytnout. Mohou se objevit například při infekčních zánětech víček, onemocnění štítné žlázy či pásovém oparu. Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, a proto by otoky víček neměly být podceňovány. Není na místě návštěvu odborníka odkládat.

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrné vypadávání vlasů není problém trápící pouze ženy, ale i muže. Zejména u mužů dochází se zvyšujícím se věkem k vytváření "koutů" na čele, lysinek na temeni, až většinou zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen vlasy vypadávají spíše v určitých místech, kde se tvoří okrouhlé lysinky. Jaké jsou příčiny a léčebné možnosti nadměrného vypadávání vlasů?

Nadměrná spavost

Nadměrná spavost

Nadměrná spavost, odborně nazývána jako hypersomnie, je nepříjemný problém, který dokáže člověka omezit v běžném životě. Člověk s nadměrnou potřebou spánku má zkrácenou dobu bdělosti, kterou by mohl věnovat svému volnému času, péči o rodinu či práci. Nadměrná spavost může být příznakem některých onemocnění, avšak někdy může být nemocí sama.

Malátnost

Malátnost

Malátnost, odborným názvem adynamie nebo astenie, je termín pro celkovou tělesnou slabost a zároveň příznakem, který nesmí být podceňován. Bývá často důsledkem nedostatečného příjmu tekutin, doprovází akutní infekční onemocnění s horečkou, ale může být příznakem i mnohem vážnějších onemocnění.

Padaní vlasů u žen

Padaní vlasů u žen

Padání vlasů je nepříjemný problém, který postihuje kromě mužů také ženy. Tento problém může mít více příčin a mezi ty běžné patří změny hladin hormonů po porodu, při kojení nebo například po přechodu. Častým doporučením, jak zabránit padání vlasů je vyvážená strava, dostatek tekutin, vyvarování se stresu a správná péče o vlasy.

Suchá kůže

Suchá kůže

Suchá kůže je problém, kterým trpí značné množství lidí především pod 10 a nad 60 let. Je to díky nedostatečnému obsahu hydratačního faktoru zvaném urea, který na sebe váže vodu a úbytku kožních lipidů. V některých případech je těžké odlišit pouhou suchou kůži od skutečného kožního onemocnění, proto hraje důležitou roli zkušené oko dermatologa a jeho vědomosti.

Třes rukou

Třes rukou

Třes rukou je stav, který zažil kvůli nervozitě či chladu asi každý z nás. Třes rukou však může být i patologický příznak, který nejčastěji souvisí s hladinou krevních cukrů a funkcí štítné žlázy. Mezi závažnější příčiny třesu rukou patří Parkinsonova choroba a poruchy mozečku...

Pocení

Pocení

Pocení je pro člověka nezbytný proces, jelikož reguluje tělesnou teplotu. Je přirozené se více potit v teple, při námaze, horečce, nervozitě nebo stresu. Při pocení se tělo ochlazuje a vyměšuje škodlivé látky. Avšak nadměrné pocení může dost znepříjemnit život nejen postiženému, ale i jeho okolí. Nadměrné pocení může být i příznakem různě vážných onemocnění a proto je nutné nechat se vyšetřit lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.

Třes

Třes

Třes, neboli mimovolný kmitavý pohyb různých částí těla, je poměrně závažným příznakem celé řady onemocnění. Třes může být způsoben Parkinsonovou chorobou, různými toxiny, nízkými hodnotami krevních cukrů, zvýšenou funkcí štítné žlázy, a celou řadou dalších příznaků...

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů

Kdo by si dnes nepřál mít na hlavě krásné, silné a zdravé vlasy? Ne každý je jimi ale obdarován. Plno žen se snaží pro své vlasy udělat maximum, aby je udržely v co nejlepším stavu. Některé, nevyjímaje muže, bohužel přes veškerou péči trápí nadměrné vypadávání vlasů a představa, že po každém umytí budou muset vybírat z kanálků van či umyvadel trsy svých vlasů, je skoro noční můrou. Navenek se to projevuje postupným řídnutím vlasů až plešatěním, častěji u mužů. Pojďme se proto podívat blíže na možné příčiny tohoto zrádného onemocnění.

Bušení srdce

Bušení srdce

Bušení srdce, jinak také palpitace, jsou nepříjemně vnímané údery srdce, jichž si za normálních okolností nejsme vědomi. Mohou být způsobeny např. zvýšením fyzické zátěže, ale i některými onemocněními. Bušení srdce se jako příznak může objevit např. u hypoglykémie, chudokrevnosti nebo při nesprávné funkci štítné žlázy. Každé bušení srdce vzniklé z neznámých příčin, bez fyzické zátěže, by mělo být řádně vyšetřeno a náležitě léčeno.

Pískání v uších

Pískání v uších

Pískání v uších může být projevem celé řady nejrůznějších onemocnění a u různých pacientů může mít různou podobu. U některých se vyskytuje hučení, u jiných pískání, někdy dokonce šumění, pro všechny tyto typy je však společné, že nemohou být slyšeny dalšími osobami. Protože obvykle obtěžují pacienta v průběhu celého dne, znesnadňují mu soustředění na práci a studium a je pro něj obtížné usnout a relaxovat. Z toho pak vzniká celá řada psychických i fyzických poruch, na něze zacílena možná terapie.

Nespavost

Nespavost

Nespavost neboli insomnie je nemoc, která patří do skupiny poruch spánku. Nespavost je velice vyčerpávající onemocnění, které může být zapříčiněno nejrůznějšími vnějšími, ale i vnitřními vlivy. Za nespavost často může stres, psychické a emoční vypětí nebo bolestivé onemocnění. Nespavost může mít špatný dopad na práci, školu nebo vztahy, a proto je vhodné navštívit lékaře.

Poruchy spánku

Poruchy spánku

Poruchy spánku jsou poměrně rozsáhlou skupinou stavů, charakteristické tím, že je na spánku něco patologického, nenormálního. Poruchy spánku můžeme rozdělit na stavy typické nedostatkem spánku, stavy s nadměrnou spavostí a potom na stavy, kdy je spánek patologický něčím jiným nežli svojí délkou...

Apatie

Apatie

Apatie neboli pocit lhostejnosti a snížené reaktivity na citové podněty je průvodním příznakem mnoha chorob. Apatie je jednak příznakem deprese, stále častější choroby postihující lidskou psychiku. Apatie může být také součástí schizofrenie, syndromu vyhoření a mnoha dalších stavů...

Nervozita

Nervozita

Nervozita je pocit, kterým trpí každý z nás. Znáte to - podrážděnost, netrpělivost, bušení srdce, to vše se skrývá právě za nervozitou. Nervozita je velice často spojena se stresem - je to její vyvolávající faktor. Oběma těmto stavům bychom se však měli v každém případě vyhnout. Nervozita i stres totiž negativním způsobem ovlivňují naše zdraví.

Hyperaktivita

Hyperaktivita

Hyperaktivita je výraz, který má dne prakticky stejný význam jako porucha s názvem ADHD. Jedná se o poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou, kterou trpí zejména děti. Tzv. hyperaktivní děti jsou bohužel ve společnosti často stigmatizovány jako nezvladatelné a neinteligentní, i když opak bývá pravdou.

Nadváha

Nadváha

Nadváha je velice často skloňovaný pojem a problém, který trápí velkou část západní populace. Nejde ani tak o to, že při nadváze se sami sobě nelíbíme, nevlezeme se do plavek či do šatů, které jsme si koupili minulou plesovou sezónu. Nadváha a hlavně potom její pokročilá forma - obezita - má totiž celou řadu velmi negativních důsledků na naše zdraví...

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak často vzniká bez zjevné příčiny, hovoříme tak o primární hypertenzi. Často je ale vysoký krevní tlak důsledkem onemocnění, nejčastěji kornatění tepen. Vysoký krevní tlak působí na cévy a poškozuje je, proto může vyvolat infarkt, mrtvici a další. Vysoký krevní tlak je přezdívaný jako tichý zabiják, protože pacient trpící vysokým krevním tlakem dlouho nemá žádné symptomy.

Neklid

Neklid

Neklid je přirozená reakce na určitou psychickou nebo emoční zátěž. Rozlišujeme mírný neklid, který se projevuje zvýšenou gestikulací a mimikou, podupáváním, čí přešlapováním. Někdy může být neklid celkový, nejčastěji spojený s poruchami osobnosti. Takový neklid nazýváme agitovanost a může přecházet až v agresivní chování.

Příznaky hypotyreózy

Příznaky hypotyreózy

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy se projevuje na mnoha systémech našeho těla. Štítná žláza je orgán specializovaný na produkci hormonů, které řídí především metabolismus, takže při snížené hladině hormonů dojde ke zpomalení metabolismu. Nemoc se rozvíjí pomalu, proto jsou příznaky jako únava, přibírání na váze či zácpa obvykle přehlíženy. Pokud trpíte těmito příznaky, nebo se zatím projevují jen některé, urychleně navštivte lékaře.

Úzkost

Úzkost

Úzkost je pocit strachu, u kterého ale nedokážeme identifikovat přesnou příčinu. Nevíme, čeho se vlastně bojíme. Úzkost je celkem běžný pocit, kterým občas v určitých situacích trpí téměř každý. Dostavuje-li se ale úzkost příliš často nebo není-li adekvátní situaci, měli bychom ji řešit s odborníky...

Únava

Únava

Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...

Příznaky hypertyreózy

Příznaky hypertyreózy

Příznaky hypertyreózy neboli zvýšené funkce štítné žlázy plynou právě ze zvýšené koncentrace hormonů štítné žlázy v lidském těle. Mezi příznaky hypertyreózy patří zrychlený srdeční rytmus, hubnutí, podrážděnost atd. Vysoké koncentrace hormonů štítné žlázy mohou vést až k tyreotoxikóze, stavu, jenž může pacienta ohrozit na životě.

Léčba

Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura je mnohým známa jako tradiční léčebná metoda pocházející z Číny, při které dochází ke stimulaci meridiánů, specifických bodů těla pomocí napichování jehel. I když z pohledu moderní vědy není princip akupunktury plně vysvětlen, dle mnohých prokazatelně funguje. Proto je dnes považována za lékařskou disciplínu, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch organismu. Na druhé straně barikády, však stojí početný dav odpůrců z řad lékařů, kteří považují akupunkturu za alternativní léčbu, která je vhodná maximálně k léčbě bolesti, ale nikoliv příčin onemocnění.

Léčba štítné žlázy radiojodem

Léčba štítné žlázy radiojodem

V naší společnosti stále převládá strach ze všeho radioaktivního, ale z této léčby strach mít nemusíte. Do těla je sice aplikována radioaktivní látka, ale jedná se o zcela bezpečnou dávku záření. Tato léčba je velmi úspěšná a bezbolestná. Jedinou nepříjemnou součástí této léčby je délka hospitalizace a s tím spojená nutná izolace pacienta právě kvůli radioaktivitě látky.

Chirurgická léčba štítné žlázy

Chirurgická léčba štítné žlázy

Chirurgická léčba štítné žlázy je mnohdy definitivním řešením problémů právě s tímto orgánem. Nejčastěji odstraňujeme žlázu z důvodu hypertyreózy neboli zvýšené funkce štítné žlázy, kterou se nám nedaří normalizovat. Dále kvůli nádorům či uzlům, které nelze řešit jinak, a v neposlední řadě při strumě, která ohrožuje okolní struktury. Chirurgická léčba štítné žlázy je častou operací, které má své pozitivní i negativní stránky.

Léčba hypotyreózy

Léčba hypotyreózy

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je poměrně časté onemocnění, které postihuje především ženy. Léčba hypotyreózy je dnes velmi kvalitní a většina nemocných po nasazení terapie žije zcela normální život. Problém však může nastat u pacientů, kteří léčbu nedodržují a nechají projevy hypotyreózy plně rozvinout do tzv. myxedémového kóma, které nemocného ohrožuje přímo na životě.

Hypertyreóza a její léčba

Hypertyreóza a její léčba

Léčba hypertyreózy je zejména kvůli závažným příznakům této nemoci zcela zásadní pro zdraví pacienta. Hypertyreóza se léčí jednak léky, tzv. tyreostatiky, a v některých případech také chirurgickým odnětím štítné žlázy, tzv. tyreoidektomií. Neléčená hypertyreóza může vést k tyreotoxické krizi, stavu, který ohrožuje život nemocného.