Krevní tlak

Trápí vás potíže s krevním tlakem? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží krevního tlaku. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je vysoký krevní tlak či nízký krevní tlak a hypertenze v těhotenství. A příznaky onemocnění krevního tlaku, kam patří bolest hlavy, mžitky před očima nebo bušení srdce.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

IgA nefropatie

IgA nefropatie

IgA nefropatie je chronické onemocnění, které postihuje ledviny – konkrétně ledvinné glomeruly, které jsou poškozovány. Poškození ledvin vzniká na podkladě imunitních reakcí a není zcela jasné, proč nemoc vzniká. Onemocnění může vést až k selhání ledvin.

Flebitida

Flebitida

Flebitida je označení pro zánětlivé postižení žil. Ve většině případů provází zánět silná bolest, která pacienta v noci budí, a pokud se nemoc neléčí, postižená oblast se nadále zvětšuje a silně bolí. Při flebitidě hlubokých žil hrozí nebezpečí uvolnění krevní sraženiny a následné ucpání plicní tepny za vzniku plicní embolie či okamžité smrti.

Hypertenze - prevence

Hypertenze - prevence

Hypertenze je závažné onemocnění, které postihuje nejen cévy, ale také mnoho dalších orgánových systémů. Nejlepší léčbou hypertenze je přitom prevence. Prevence hypertenze spočívá jednak v omezení rizikových faktorů, jednak ve zdravé životosprávě.

Hypertenze v těhotenství

Hypertenze v těhotenství

Hypertenze, neboli vysoký krevní tlak, je velice častým onemocněním, které postihuje jak muže, tak ženy. S hypertenzí se můžeme setkat také v těhotenství, kdy hypertenze představuje velice závažnou komplikaci. Hypertnze v těhotenství může být průvodním jevem nemocí, jako je preeklampsie a eklampsie, které mohou vážně ohrožovat matku i plod. Proto je nezbytně nutné hypertenzi v těhotenství bedlivě sledovat.

Příčiny hypertenze

Příčiny hypertenze

Hypertenze je civilizační nemoc, která se podílí na rozvoji celé řady dalších zdravotních obtíží. Příčiny hypertenze jsou přitom u většiny pacientů s hypertenzí nejasné, jedná se o kombinaci různých vnitřních a vnějších vlivů. U menšiny pacientů ale příčiny hypertenze odhalit můžeme. V těchto případech je problém skryt v některém z orgánů.

Nízký krevní tlak v těhotenství

Nízký krevní tlak v těhotenství

Nízký krevní tlak je stav, který postihuje jak mladé, tak i starší jedince. Nízký krevní tlak se může vyskytovat i v těhotenství a v takovém případě je nutné stav těhotné sledovat. Příčinou nízkého tlaku v těhotenství bývá adaptace krevního oběhu matky na novou situaci. Nízký krevní tlak v těhotenství může být ale také způsoben syndromem dolní duté žíly.

Nízký krevní tlak - příčiny

Nízký krevní tlak - příčiny

Příčin nízkého krevního tlaku je mnoho. U některých lidí není příčinou nízkého krevního tlaku žádná nemoc, tito lidé tak mají nízký krevní tlak zcela přirozeně. Příčinou nízkého krevního tlaku může být také onemocnění některého ze systému našeho těla. Nebezpečí představuje nízký tlak provázející závažné stavy, který vede k rozvoji šoku.

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak

Nízký tlak je stav, který může být naprosto přirozeným jevem u některých lidí. Často však bývá známkou závažných, a dokonce i život ohrožujících onemocnění a stavů. Nízký krevní tlak se nemusí projevit žádnými obtížemi. Často se však nízký krevní tlak projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, nebo nevolností.

Vysoký krevní tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak v těhotenství postihuje přibližně 10% žen. Jedná se o stav, který není radno podceňovat. Vysoký krevní tlak v těhotenství může provázet celou řadu závažných onemocnění, jako jsou preeklampsie, eklampsie nebo dokonce HELLP syndrom. Vysoký krevní tlak v těhotenství tak může být známkou onemocnění, které přímo ohružují život matky i plodu.

Vysoký krevní tlak - příčiny

Vysoký krevní tlak - příčiny

Vysoký krevní tlak je onemocnění, které poškozue nejen cévy, ale přeneseně i celou řadu dalších orgánů. Příčiny vysokého krevního tlaku jsou ve většině případů nejasné, hovoříme o souhře mnoha vlivů. V některých případech lze však příčinu vysokého krevního tlaku jasně najít.

Krevní tlak

Krevní tlak

Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu cév. Krevní tlak každý člověk potřebuje k životu, jelikož má za úkol neustále popohánět krev v našich cévách nejen ke tkáním, ale také od tkání zpět k srdci. Správné hodnoty krevního tlaku jsou určeny hranicemi, které pokud jsou překročeny, tak mluvíme o vysokém, či nízkém krevním tlaku.

Příznaky

Oteklé prsty

Oteklé prsty

Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.

Mžitky před očima

Mžitky před očima

Mžitky před očima, pokud nejsou časté, nemusí vzbuzovat obavy. Trvající nebo často se opakující mžitky však mohou člověka výrazně obtěžovat a vedou ho k vyšetření očním lékařem či neurologem, který může tak diagnostikovat některá onemocnění. Jaké jsou nejčastější příčiny a komplikace mžitek před očima?

Mdloby

Mdloby

Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.

Malátnost

Malátnost

Malátnost, odborným názvem adynamie nebo astenie, je termín pro celkovou tělesnou slabost a zároveň příznakem, který nesmí být podceňován. Bývá často důsledkem nedostatečného příjmu tekutin, doprovází akutní infekční onemocnění s horečkou, ale může být příznakem i mnohem vážnějších onemocnění.

Nízký krevní tlak - příznaky

Nízký krevní tlak - příznaky

Nízký krevní tlak, neboli hypotenze, je definován jako krevní tlak nižší než hranice 100/65mmHg. Příčiny nízkého krevního tlaku mohou být různé, ne vždy se však jedná o patologickou záležitost. Často se s ním fyziologicky setkáváme u mladších jedinců, především dívek. Přesto i nízký krevní tlak může přinést spoustu zdravotních obtíží a proto je nutné i nízký krevní tlak léčit.

Hučení v uších

Hučení v uších

Hučení v uších je obrovsky nepříjemný příznak celé skupiny nemocí. Rozlišujeme tzv. objektivní hučení v uších, kdy jsou slyšené zvuky skutečné, a subjektivní hučení v uších, kdy toto hučení slyší pouze pacient a zvuk je imaginární... Hučí Vám v uších...? Čtěte dál a zjistěte podrobnosti...

Anémie - příznaky

Anémie - příznaky

Anémie neboli chudokrevnost je choroba, která je dána nízkým počtem funkčních červených krvinek. Mezi hlavní příznaky anemie patří snížená fyzická výkonnost, snadná únavnost, dušnost a bledost...

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi

Tlak na hrudi - nepříjemný svíraví pocit, který omezuje možnost nádechu. S tlakem na hrudi je to těžké - může být způsoben vertebrogenními potížemi - tedy je "od páteře", stejně jako závažnými stavy jako infarkt myokardu, aneurysma aorty či plicní embolie...

Hypertenze - příznaky

Hypertenze - příznaky

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je onemocnění postihující zprvu systém srdce a cév. Postupně se ale problém rozšiřuje a vysoký krevní tlak tak poškozuje spoustu orgánů. Mezi nejtypičtější celkové příznaky vysokého krevního tlaku patří neklid, únava a pocení. Mezi další příznaky hypertenze patří bušení srdce, či bolesti hlavy.

Vysoký krevní tlak - příznaky

Vysoký krevní tlak - příznaky

Vysoký krevní tlak je stav, kdy krev v našich cévách tlačí na stěnu těchto cév příliš velkou silou. Vysoký tlak tak škodí nejen cévám, ale i ostatním tkáním. Příznaky vysokého krevního tlaku zahrnují symptomy specifické pro jednotlivé orgány, jako je tlak na spáncích, bušení srdce, nebo krvácení z nosu. Mezi příznaky vysokého krevního tlaku ale patří i symptomy nespecifické, například únava, změny nálady, či neklid.

Hematom

Hematom

Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?

Třes rukou

Třes rukou

Třes rukou je stav, který zažil kvůli nervozitě či chladu asi každý z nás. Třes rukou však může být i patologický příznak, který nejčastěji souvisí s hladinou krevních cukrů a funkcí štítné žlázy. Mezi závažnější příčiny třesu rukou patří Parkinsonova choroba a poruchy mozečku...

Bolest hlavy

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří k jednomu z nejčastějších příznaků, které trápí lidskou populaci a je to jeden z nejčastěji udávaných důvodů návštěvy lékaře vůbec. Bolest hlavy jako příznak může doprovázet celou řadu lehčích onemocnění, která nejsou nikterak závažná, ale na druhou stranu dokáže signalizovat až život ohrožující choroby a stavy. Jakákoliv bolest nás vždy varuje, že v našem těle není něco v pořádku. Zdrojem bolesti hlavy bývají obaly mozku, oči, zuby, sliznice, svaly a další tkáně v oblasti hlavy a krku, které jsou velice dobře propleteny citlivými nervovými vlákny.

Bušení srdce

Bušení srdce

Bušení srdce, jinak také palpitace, jsou nepříjemně vnímané údery srdce, jichž si za normálních okolností nejsme vědomi. Mohou být způsobeny např. zvýšením fyzické zátěže, ale i některými onemocněními. Bušení srdce se jako příznak může objevit např. u hypoglykémie, chudokrevnosti nebo při nesprávné funkci štítné žlázy. Každé bušení srdce vzniklé z neznámých příčin, bez fyzické zátěže, by mělo být řádně vyšetřeno a náležitě léčeno.

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je častým příznakem, kterému je vždy třeba věnovat pečlivou pozornost. Bolest na hrudi může být způsobena kardiálními příčinami, jako je infarkt myokardu nebo angina pectoris. Může být však způsobena také např. plicní embólií, zápalem plic nebo pohrudnice, nebo také pálením žáhy. Každou bolest na hrudi je vždy třeba řádně vyšetřit, může totiž poukazovat na život ohrožující stav.

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu - běžný příznak celé skupiny nemocí či stavů, který zná skoro úplně každý. Věděli jste například, že krvácení z nosu je často spojeno se zlozvyky, jako je strkání prstu do nosu nebo příliš častá aplikace nosních sprejů s vysokým obsahem steroidů...? Že ne? Pak určitě čtěte dál...

Pískání v uších

Pískání v uších

Pískání v uších může být projevem celé řady nejrůznějších onemocnění a u různých pacientů může mít různou podobu. U některých se vyskytuje hučení, u jiných pískání, někdy dokonce šumění, pro všechny tyto typy je však společné, že nemohou být slyšeny dalšími osobami. Protože obvykle obtěžují pacienta v průběhu celého dne, znesnadňují mu soustředění na práci a studium a je pro něj obtížné usnout a relaxovat. Z toho pak vzniká celá řada psychických i fyzických poruch, na něze zacílena možná terapie.

Závratě

Závratě

Závratě - pocity točení hlavy a kymácení často spojené s nevolností. Nejčastějšími příčinami závratě - kromě psychických vlivů a vertebrogenních potíží - jsou poruchy na úrovní vnitřního ucha nebo přímo na úrovni centrálního nervového systému...

Poruchy spánku

Poruchy spánku

Poruchy spánku jsou poměrně rozsáhlou skupinou stavů, charakteristické tím, že je na spánku něco patologického, nenormálního. Poruchy spánku můžeme rozdělit na stavy typické nedostatkem spánku, stavy s nadměrnou spavostí a potom na stavy, kdy je spánek patologický něčím jiným nežli svojí délkou...

Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol

Cholesterol je pro tělo velmi důležitá látka, která je však opředena mnoha mýty a pověstmi. Většina lidí vnímá totiž cholesterol jako něco univerzálně zlého - cholesterol je však potřebný pro tvorbu buněčných membrán, pro výrobu hormonů, atd. Špatně je, když máme cholesterolu mnoho, zejména tedy tzv. zlého cholesterolu, tzv. LDL. Jeho vysoká hladina vede ke vzniku aterosklerózy...

Bezvědomí

Bezvědomí

Bezvědomí je stav, při kterém dochází k úplnému či částečnému přerušení vnímání podnětů, které k nám přicházejí z okolí. Bezvědomí má celou řadu příčin. Některé z příčin bezvědomí leží v samotném mozku - nádory, krvácení, epilepsie, jiné mimo něj - například selhání různých orgánů. Ať už je příčina bezvědomí jakákoliv, je vždy nutné přivolat lékaře a žádné bezvědomí nepodcenit...

Bílkovina v moči

Bílkovina v moči

Bílkoviny jsou látky, které se smí v moči vyskytovat jen ve velmi omezeném množství. Zvýšená hladina bílkovin v moči ukazuje na různé patologické procesy. Bílkoviny v moči tak mohou ukazovat na záněty, systémová onemocnění, nebo přímo na onemocnění ledvin, které moč tvoří.

Nadváha

Nadváha

Nadváha je velice často skloňovaný pojem a problém, který trápí velkou část západní populace. Nejde ani tak o to, že při nadváze se sami sobě nelíbíme, nevlezeme se do plavek či do šatů, které jsme si koupili minulou plesovou sezónu. Nadváha a hlavně potom její pokročilá forma - obezita - má totiž celou řadu velmi negativních důsledků na naše zdraví...

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak často vzniká bez zjevné příčiny, hovoříme tak o primární hypertenzi. Často je ale vysoký krevní tlak důsledkem onemocnění, nejčastěji kornatění tepen. Vysoký krevní tlak působí na cévy a poškozuje je, proto může vyvolat infarkt, mrtvici a další. Vysoký krevní tlak je přezdívaný jako tichý zabiják, protože pacient trpící vysokým krevním tlakem dlouho nemá žádné symptomy.

Únava

Únava

Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...

Léčba

Hypertenze - léčba

Hypertenze - léčba

Vysoký krevní tlak je záludná choroba, která sice příliš nebolí, ale o to více škodí. Léčba vysokého krevniho tlaku je vždy založena na dodržování režimových opatření a dále také na lécích, tzv. antihypertenzivech. Úspěch léčby vysokého krevního tlaku však vždy záleží na tom, zda pacient k léčbě přistupuje zodpovědně.

Nízký krevní tlak - léčba

Nízký krevní tlak - léčba

Nízký krevní tlak je stav, který může postihnout všechny věkové kategorie. Časteji jsou nízkým krevním tlakem postiženy ženy. Léčba nízkého krevního tlaku není jednoduchá jelikož velmi záleží na příčině nízkého tlaku. Nizký tlak, který není způsobený žádnou nemocí, se léčí pouze režimovými opatřeními. Je-li nízký tlak způsoben problémem v některém z orgánů, léčíme především tuto příčinu.

Vybíráme z kategorie

Vysoký krevní tlak - léčba
Vysoký krevní tlak - léčba

Vysoký krevní tlak - léčba

Vysoký krevní tlak je závažné onemocnění, které ale příliš nebolí a je proto podceňováno. Léčba vysokého krevního tlaku vyžaduje, aby pacient dodržoval striktní režimová opatření a v případě, že jsou mu ordinovány léky, aby k nim přistupoval co nejzodpovědněji. Úspěch léčby vysokého krevního tlaku tak závisí pouze na každém jednotlivci.