Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Vývoj kojence představuje rozvoj dovedností kojence v závislosti na věku. Pro každé období je typický vývoj jiných dovedností. Například pro 4. měsíc je typický rozvoj uchopovacího reflexu, nebo vydávání prvních zvuků. V 5.měsíci je kojenec již schopen sedu s oporou. Takto lze s postupem věku sledovat, zda je vývoj kojence správný, popřípadě navštívit lékaře v případě přítomnosti odchylek.
Kojenec je dítě ve věku od 29. dne života do 1 roku. V kojeneckém období dochází k velkému rozvoji jak fyzických, tak psychických funkcí. Formuje se chování, návyky, ale i zlozvyky a pro správný vývoj kojence je základem fungující rodina.
Jako novorozenec je označováno dítě od narození do 28. dne života. V prvních dnech se novorozenec přizpůsobuje životu mimo dělohu a probíhá jeho vývoj. Dochází k rozvoji základních, pohybových i obranných reflexů, k jeho růstu a přibývání váhy. Lékařský obor, který se zabývá novorozenci se nazývá neonatologie.
Pokožka novorozenců se výrazně liší od pokožky u dospělých lidí. Je nezralá a proto i velice náchylná k infekcím i zevním vlivům. Proto je zapotřebí udržovat pokožku novorozence v čistotě a suchu a vyvarovat se slunečnímu záření. Na pokožce novorozenců se můžeme setkat s potničkami, moučnivkou, milii, akné, či popáleninami sluncem.
Spánek je u novorozence hlavní náplní dne a je velice důležitý zejména pro jeho růst. Zpočátku novorozenci spí až 20 hodin denně a každým měsícem se potřeba spánku snižuje. Teprve po 1.roce života se spánkový rytmus podobá spánku dospělých.
Mléčná kojenecká výživa je prostředek dokrmování dítěte, která by se neměla užívat do 6 měsíců věku, jelikož může mít negativní dopad na kojení. Pokud však není jiná možnost, je zapotřebí se o jednotlivých přípravcích poradit s dětským lékařem. Mléčná kojenecká výživa se vyskytuje v několika druzích a je zapotřebí dodržovat návod na přípravu.
Kojení je důležitou činností v životě novorozence i matky, jelikož je dítěti poskytována potrava plná živin. Zároveň se novorozenci předávají i protilátky proti celé řadě onemocnění, které kolují v těle matky. I po návratu do práce je možné dítě kojit před a po zaměstnání a poskytnout mu mateřské mléko i během dne jeho odstříkáním do lahve.
Kojení představuje jeden ze způsobů podávání potravy novorozenci. Kojení je každodenní součástí života novorozence i matky a je zapotřebí se správnou techniku naučit. Během kojení můžeme volit různé polohy, které zvyšují množství vypitého mléka a tím rovněž chrání matku před bolestivostí prsu. Během kojení se však může dostavit řada nepříjemných stavů, jako jsou praskliny prsních bradavek, moučnivka, či zánětlivé onemocnění mlékovodů.